След аргановото масло, извличано от дърво, растящо само в Мароко, сега страната възнамерява, за да развива своите безводни южни територии, да произвежда масло и от скъпата кактусова смокиня, за която се смята, че предпазва кожата от образуване на бръчки.
Аргановото масло е високо ценено по целия свят, но по-малко известното масло от кактусова смокиня става все по-популярно в козметиката, тъй като се предполага, че спира стареенето и действа като антиоксидант.
Малкото количество масло, което може да се извлече от плода обаче, го прави освен това и най-скъпото в света: до 1000 долара за литър.
С помощта на ООН Мароко насърчава все повече производството на този кактус, за да го превърне във фактор за развитието на земеделието в страната, в която 80% от земеделските площи се намират в напълно или почти безводни райони.
Това многогодишно растение, което се приспособява към неблагоприятни климатични условия, би могло да бъде в основата на редица дейности, осигуряващи работа и доходи за местното мароканско население, а дори и в други държави.
Козметичната индустрия "има нужда от осем тона кактусови смокини за производството на един литър масло, чиято цена достига 1000 долара", казва Карим Анегай, ръководител на програмата "Кактус" към Агенцията за икономическо развитие на южните марокански райони.
Това масло, което мароканските лаборатории са превърнали в обект на търговия заради свойствата му да спира стареенето и да предотвратява появата на бръчки, е с превъзходни качества, но употребата му е все още ограничена, казва той.
Анегай смята, че трябва да се извърши "научна експертиза, която да определи качествата му в сравнение с останалите масла, произвеждани в други средиземноморски или южноамерикански държави".
Лабораторията "Азабане" в Казабланка го използва в производството на кремове и шампоани.
Редуан Стути притежава ферма за производство на масла в южния район Ерамана, която добива средно по 10 литра масло месечно от плодовете, които отглежда в огромното си стопанство, засадено с кактуси.
"С помощта на машина семената на плодовете се пресоват студено, за да се извлече маслото, чийто списък с качества го превръща в най-скъпото в света", обяснява младата 27-годишна предприемачка.
20% от продажбите на това масло са в Мароко под името "Смокиново сърце", обяснява тя за Франс прес, показвайки кактусовите алеи, между които тридесетина жени берат покритите с бодли плодове на кактусовата смокиня.
Според мароканския изследовател Мохамед Бужнах "маслото е богато на витамин Е и има много силно антиоксидантно действие".
Маслото е чудесно. Откакто го използвам, забелязах, че състоянието на кожата ми се подобри и тя стана по-еластична, добавя София, на 50 години, любителка на биопродуктите.
През 2007 г. в безводните райони на Гелмим и Сиди Ифни Мароко започна "амбициозна и новаторска програма" за промишлено използване на кактуса Кактопол. Тя е създадена от Агенцията за развитие на южните райони.
Програмата на ООН за развитие подпомага проекта с финансиране, възлизащо на 1,7 млн. долара, и оказва техническа подкрепа, според Ел Кебир Алауи Мдагри, ръководител на програмите на организацията в Мароко.
В провинцията Сиди Ифни наскоро бе организиран първият панаир, който имаше за цел да популяризира плодовете от кактус и техните продукти, твърди агенцията.
Поради тази причина агенцията е взела решение да бъдат построени четири производствени инсталации за преработка на пресните смокини в предприятието в Гелмим, което ще бъде снабдено с отделения за охлаждане и подходящи условия за товарене и превоз.
Производството на този плод в Мароко възлиза на 1, 2 млн. тона от 150 хил. хектара. За 10 години площта се е увеличила три пъти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!