Во обновява се износът на яйца и млечни продукти от България за Турция, съобщиха от МЗХ.
Това е в резултат на продължителни преговори между Министерство на земеделието и храните на България, представлявано от Българската агенция по безопасност на храните и Министерство на храните, земеделието и животновъдството на Турция.
Двете страни договориха сертификати за износ на яйца и млечни продукти от мляко от крави, овце, кози и биволи.
Основните изисквания за млечните продукти
за човешка консумация са да произхождат от страна, свободна от шап и чума, да са спазени хигиенните изисквания разписани в Регламент (ЕО) № 852/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно хигиената на храните и Регламент (ЕО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. за определяне на специфични хигиенни правила за храните от животински произход и да произхождат от предприятия, изпълняващи програма, базираща се на принципите на НАССР и други европейски нормативни документи, гарантиращи безопасността на продуктите.
Яйчните продукти да са произведени от предприятия, свободни от високопатогенна инфлуенца по птиците или нюкасълска болест.
Млечни продукти от България не са изнасяни за Турция от 1997 г., когато беше наложена забрана от турските ветеринарни власти.
Във връзка с предстоящите празници Великден и Гергьовден, инспектори към Българската агенция по безопасност на храните са направили
815 извънредни проверки в цялата страна,
като пикът на проверките предстои, съобщиха от агенцията.
Проверяват са обектите за производство и търговия с храни, препакетиращи центрове за яйца, складове за търговия на едро, заведения за обществено хранене, обекти за търговия на дребно с храни, пазари и борси.
В резултат на проверките са издадени 64 предписания и са съставени 12 Акта за установяване на административно нарушение. Инспекторите към Българската агенция по безопасност на храните са възбранили и
бракували 732 килограма продукти от животински произход,
от които 78 килограма трупно агнешко месо без идентификационна маркировка и документи за произход, констатирано от инспектори към Областна дирекция по безопасност на храните, град Бургас и
650 килограма месо с неустановен произход,
констатирано при съвместна проверка от инспектори към Областна дирекция по безопасност на храните, град Русе и Полицейското управление - Две Могили.
Във връзка с официалния текущ контрол, инспектори към Българската агенция по безопасност на храните извършиха 9594 проверки от началото на месеца. Проверявани са обектите от търговска мрежа и обществено хранене, производствени предприятия и складове за търговия с храни.
В резултат на проверките са издадени 489 предписания, съставени са 96 Акта за установяване на административно нарушение.
Възбранени и бракувани са 2034 килограма хранителни продукти от животински и неживотински произход. На 5 обекта е наложена мярка за временно преустановяване на дейността.
Възобновява се износът на яйца и млечни продукти за Турция
Във връзка с предстоящите празници Великден и Гергьовден инспектори към Българската агенция по безопасност на храните увеличават проверките
16 април 2013, 13:09
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!