Строителството и експлоатацията на тръбопровода "Южен поток" в морски води не се очаква да имат значително влияние върху екологията на Черно море и българския бряг, където морският газопровод излиза на сушата.
Това се казва в заключенията на доклада за въздействието върху околната и социалната среда (ОВОСС) за българския участък на морския газопровод "Южен поток", изготвен от международните експерти "Ю Ар Ес инфрастръкчър енд инвайърмънт Ю Кей" (URS Infrastructure and Environment UK Limited) по поръчка на"Южен поток транспорт".
Документът бе публикуван на сайта на компанията.
Докладът за ОВОС констатира, че околната среда няма да бъде повлияна значително от проекта. Той беше одобрен от Министерството на околната среда и водите през февруари.
Докладът за ОВОСС съдържа допълнителни анализи за околната среда, културното наследство и социално-икономическите аспекти на проекта и разглежда по-детайлно въздействието на инвестиционния проект върху населението и уязвимите групи в околността.
Според доклада проектът временно ще донесе известни икономически ползи в резултат на допълнителните възможности за трудова заетост и увеличено търсене на продукти и услуги по време на строежа, се посочва в съобщение на "Южен поток транспорт".
В документа е включена и оценка на потенциалните кумулативни въздействия в резултат на развитието на проекта и други съществуващи и предложени дейности в близост до инфраструктурата.
Докладът за ОВОСС очертава смекчаващи и защитни мерки, които да гарантират, че проектът няма да окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда. Заинтересованите страни са поканени да дадат обратна връзка Южен поток транспорт проведе консултации с гражданите по проекта на ранен етап от неговото развитие, заявяват още от компанията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!