Осемте източноевропейски страни, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., се измъкват по-бързо от икономическата криза от западните си съседи, съобщава сайтът "Юрактив" (EurActiv), позовавайки се на най-новите статистически данни
Присъединилите се три години по-късно България и Румъния обаче все още не са излезли от затрудненията, отбелязва изданието.
България влезе в рецесия сравнително късно спрямо съседите си.
Икономическата дейност се сви с 4,9% през 2009 г. и влошаването продължи през първото тримесечие на 2010 г., когато се смята, че рецесията беше най-тежка.
Растежът се върна през второто тримесечие и се очаква да продължи да набира сили до края на годината. Това ще доведе до растеж около нулата през 2010 г.
Тази година индустриалното производство на страната остана на ниски нива. В допълнение търговията на дребно и строителството продължават да изпитват затруднения, а растежът на кредитите е минимален.
Според данни на Европейската комисия (ЕК) частните и държавните разходи ще бъдат по-ниски тази година, намалявайки съответно с 3,6% и 2,4%.
Като цяло тежките условия на кредитните пазари, намаляването на притока на чуждестранни инвестиции и продължаващото нагаждане на балансите на домакинствата и на корпоративния сектор са някои от основните фактори за негативната динамика на вътрешното търсене през 2010 г.
Растежът през 2011-2012 г. ще остане доста под средното равнище преди кризата, поради което процесът по достигането на другите държави членки ще се забави, отбелязва Комисията.
Тя прогнозира растеж от 0,1% на БВП през 2010 г., 2,6% през 2011 г. и 3,8% през 2012 г., но българското правителство оповести по-оптимистични данни, отбелязва "Юрактив".
Финансовият министър на страната Симеон Дянков смята, че БВП ще нарасне с 3,6% през 2011 г. и с 4,7% през 2012 г.
Бившият заместник министър на финансите Любомир Дацов определи прогнозите като "нереалистични".
За постигането на подобен растеж са необходими повече преки чуждестранни инвестиции, което според него е малко вероятно да се случи заради "враждебната политика" на правителството към чуждестранните инвеститори.
Дацов критикува също така правителството заради "липсата на стратегия" и "липсата на желание" за реформи във всички сфери на политиката.
Икономистът Георги Ангелов от института "Отворено общество" също смята, че прогнозите на кабинета са прекалено оптимистични. Той заяви, че правителството трябва да докаже реформистките си амбиции и да насочи средства в по-ефективни икономически области.
Ангелов предупреди също така, че земеделието се превръща в "бюджетен вампир", който ще изпразни бюджета на страната.
"Юрактив" отбелязва, че Източна Европа преживя най-тежката си рецесия от Втората световна война, което принуди държави членки на ЕС като Унгария, Латвия и Румъния да поискат международна помощ.
През 2008 и 2009 г. много западни инвеститори бяха принудени да се откажат от плановете си за развиване на бизнес в Източна Европа, което понижи курса на полската злота, на унгарския форинт и на румънската лея.
Сега обаче трудните времена изглежда са отминали. Миналия месец Световната банка публикува редовния си доклад "ЕС10", отбелязвайки, че през 2010 г. е видимо съживяване на икономиките на новоприсъединилите се държави.
Всички те се очаква да се върнат към положителен растеж догодина.
Възстановяването на икономиката на Източна Европа стана възможно благодарение на конкурентните производствени разходи, квалифицираната работна ръка дейните предприемачи, се казва в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!