Вратите на Ирак са отворени за българските фирми, заяви Азис Хасан Абтан - съветник на иракския министър-председател на среща в БСК.
Всички участници в срещата се обединиха около това, че е време да бъдат възобновени традиционно добрите българо-иракски икономически връзки.
Иракските гости оцениха високо участието на българския военен контингент в следвоенното възстановяване на страната.
"Ирак никога няма да забрави своите приятели, които го подкрепиха в трудните моменти, и това ще бъде взето под внимание, когато се взимат решения кой инвестиционен проект да се подкрепи”, заяви Абтан.
На срещата бяха представени възможностите за инвестиции и преференциалните условия за чуждестранните инвеститори в Ирак, гарантирани от приетия наскоро Закон за насърчаване на инвестициите, известен повече като Закон №13.
Всеки български бизнесмен, който проявява инвеститорски интерес, е достатъчно да подаде искане до управляваната от него дирекция в Министерството на финансите.
Това каза Абдула Албандар – директор на Инвестиционната дирекция към Министерството на финансите на Ирак.
В срок от 45 дни подалите искане бизнесмени ще получат конкретен отговор, след което ще им бъде оказано пълно съдействие за осъществяване на инвестиционните им намерения, обясни Албандар.
Важна преференция за чуждестранните инвеститори е освобождаването им от данъци и такси в продължение на 10 до 15 години.
Основните направления за инвестиции, които иракската страна открои като приоритетни са индустрия, селско стопанство и военно производство.
Иракската страна очаква български партньори за изграждането на 1,5 млн. жилища, реконструкцията и модернизацията на стотици заводи, изграждане на хотели, ресторанти, туристическа инфраструктура и др.
Специален интерес бе заявен за доставка на хранителни продукти за целите на купонната система, чрез която иракското правителство разпределя между домакинствата стоки за 3,5 - 4 млрд. щатски долара годишно.
Абтан подчерта, че българските стоки са познати и се радват на добър прием сред иракското население, поради което България ще е предпочитан търговски партньор за доставка на хранителни и други стоки.
По думите на Хюсеин Ал-Юзри, президент на най-голямата иракска търговска банка и участник в делегацията, в страната функционират 33 частни и 7 държавни банки, които в момента са процес на преструктуриране.
Банковата система на Ирак е стабилна, а курсът на иракския динар е фиксиран към щатския долар.
Иракската централна банка разполага с резерв от 44 млрд. щатски долара, което допълнително гарантира стабилността на финансовата система на страната.
Сред проблемите с които трябва да се справят България и Ирак, за да подобрят търговските си отношения, беше акцентирано на факта, че от 2003 г., когато започва войната в Ирак,България няма посолство там.
Българският посланик в Багдад изпълнява своите задължения от България.