Американският консорциум "Глобъл пауър консорциум" е заявил интерес за реализирането на проекта АЕЦ "Белене".
Това стана ясно на изслушване на представител на компанията и на министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев в парламента, съобщи Агенция "Фокус".
Самюел Реди от консорциума представи параметрите на предложението си пред икономическата комисия в Народното събрание.
Имаме интерес към проекта АЕЦ "Белене" и сме в разговори с НЕК, заяви Реди.
"В контакт сме и с няколко компании, които да се присъединят към консорциума", добави той.
По думите му предстои НЕК да създаде проектна компания, в която да бъдет прехвърлени активите и пасивите, свързани с проекта "Белене".
"Много добре осъзнаваме, че този процес и проект са сложни по своята същност. Опитваме се да анализираме проекта във всички аспекти", заяви Реди.
Той каза още, че компанията му преговаря и с "Атомстройекспорт", откъдето изразявали интерес.
"Намерението ни е след оформянето на меморандума да пристъпим към реални действия с тях. Силно се надяваме, че ще намерим решение на отворените въпроси.
Ние не търсим никакви финансови гаранции от страна на българското правителство в този проект
Той ще е 100% гарантиран от средства от американски компании. Активите, които ще придобием от НЕК, ще са по справедлива пазарна стойност", заяви Реди.
Той заяви, че има 30-годишен опит в атомния сектор в САЩ.
"Ние сме собственици на няколко хиляди мегавата в световен мащаб инсталирани мощности. Нямаме атомна централа, но въз основа на нашия експлоатационен опит мисля, че ще бъдем един успешен стопанин на тази мощност", каза Реди.
Цецка Цачева: Трябва да дадем отговор на въпроса ще рестартираме ли проекта АЕЦ "Белене"
Това заяви председателят на парламента на заседанието на Парламентарната комисия по икономика, предаде репортер на Агенция "Фокус".
Комисията трябва да излезе с решение за приемане на ново решение за АЕЦ "Белене" за водене на преговори с частен инвеститор, посочи Цачева.
Хората от Плевен очакват нещо да се случи на площадката в Белене, добави тя.
Председателят на парламента каза, че парламентът е приел решение за прекратяване на строежа на АЕЦ "Белене", тъй като не е било възможно със средства на републиканския бюджет да се реализира този проект.
Тя обясни още, че е важно изслушването на Добрев в парламентарната комисия, за да му се даде мандат да води преговори с нов инвеститор за строежа на проекта като частен проект.
Делян Добрев: Размразяването на проекта "Белене" ще се случи, едва след като получим задоволяваща оферта
Подновяването на преговорите с частния инвеститор за проекта АЕЦ „Белене” не означава, че няма да се прави парламентарна комисия за проекта, за да покажем истината на обществото за това как са сключвани тези договори и споразумения, каза министър Добрев след заседанието на икономическата комисия, предаде Агенция "Фокус".
"Не знам доколко, ако приемем новата оферта, могат да станат публични споразумението и допълненията към него, защото те ще станат между "Атомстройекспорт" и тази нова компания. По тази конфиденциална клауза не съм сигурен, че ще успеем да отворим договорите, но по отношение на истината за „Белене” и разходваните средства, това трябва да излезе на яве и никога да не се повтаря", обясни министърът.
"По отношение на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” дори и при вариант, при който „Белене” се реализира, това все още е опция за България. Разликата е, че ако се реализира „Белене”, няма да имаме реактор, за който се опитваме да намерим място в хибриден проект, а ще имаме по-голяма гъвкавост по отношение на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”, каза Делян Добрев.
Няма да отменяме решението на Министерски съвет и на Народното събрание за стартиране на проекта „Белене”, ще започнем преговори с инвеститора, обясни той.
"Неразбираемо е за мен, защо тези всички преговори не съм ги водил тайно в Министерството на икономиката. Според мен това никога повече не трябва да се прави – някой да подписва договори, обвързващи държавата с десетки милиарди на тъмно и ги засекретява за години напред", каза още министърът.
"За мен е озадачаващо, че ме упрекнаха, че съм прекалено открит и споделям всичко с народните представители и обществото.
Ако БСП прави подписка за проекта „Белене”, защо днес се държа по този странен начин? Тази подписка единствено за политическите им цели ли беше или наистина искат проектът АЕЦ „Белене” да се случи”, коментира Добрев.
"По всички международни правила, уважаеми г-н министър, трябваше да направите среща с инвеститора”, заяви депутатът от ДПС Рамадан Аталай. Той определи представянето на инвеститора в парламента като несериозно. Според депутатата първоначалните разговори не трябва да са в парламента.
"Това не е приятно за инвеститора, нито за България", каза Аталай. Той възрази срещу това в парламентарната комисия да се водят търговски разговори.
Според депутата от БСП Румен Овчаров изслушването в комисията е публично водене на търговски преговори по неизвестна тема. Овчаров заяви, че това е празно говорене.
Депутатът от ГЕРБ Деян Червенкондев обясни, че дискусията в икономическата комисия по АЕЦ "Белене" е показване на прозрачност.
През пролетта правителството обяви, че се отказва от проекта за втория АЕЦ в България и че готовият реактор ще бъде монтиран в АЕЦ "Козлодуй".
Впоследствие "Атомстройекспорт" съобщи, че възнамерява да подаде иск за един милиард евро за отказа от вече започналото строителство на АЕЦ "Белене".
Преди няколко дни енергийният експерт Атанас Тасев каза пред БГНЕС, че американски пенсионен фонд от няколко месеца преговаря за проекта.
Ако се реализира този проект, при който американският инвеститор да откупи проекта АЕЦ "Белене", то той ще откупи също и правото на строеж, както и лиценза, ще заплати и досегашните разходи на НЕК, които възлизат на около 700 млн. евро.
Едновременно с това ще изкупи оборудването, двата "ядрени острова" от Русия и ако това се случи предизборно, мисля, че всички ще спечелят, заяви Тасев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!