Проектобюджетът за 2012 г. е силно консервативен.
Тази позиция изрази по време на кръгла маса за бюджет 2012 икономистът Кирил Ананиев. Домакин на обсъждането е Българска стопанска камара.
По думите на Ананиев може да се наложи да се излезе извън него, за да отговори държавата на необходимостта от постигане на определени критерии, заложени и в Националната стратегическа референтна рамка - ниво на трудова заетост, намаляване на бедността и на хората в риск, повишаване на жизнения стандарт.
Ананиев отбеляза, че за постигане на тези критерии не е нужно само да се наливат пари, а трябва да се извършат реформи.
Здравеопазването ни е в критично състояние, демографската картина е ясна. Трябва да се направи преглед на публичните разходи, да се прецени кои държавни политики не са ефективни и ресурсът от тях да се пренасочи, коментира Ананиев.
Според него износът като двигател на растежа вече е достигнал своя пик и трябва да се обърне внимание на другите два източника на растеж - инвестициите и потреблението.
Ако не успеем да усвоим заложените европейски средства, се очертава през 2012 г. да имаме много лоша инвестиционна среда, а единствените стъпки за увеличаване на доходи са увеличение на минималната работна заплата и на най-ниските пенсии, отбеляза Ананиев.
Според него както тази, така и следващата година ще имаме икономически растеж под два процента.
Според икономистите Петър Ганев от Института за пазарна икономика и Георги Ангелов от институт "Отворено общество" в бюджета не са заложени реформи и програмно бюджетиране, а отново се търси разпределяне на средства според тавана на разходите, с които всяко министерство разполага.
Трудностите в глобалната икономика не са преодолени, бюджетът трябва да е близък до балансирания, за да можем да привлечем инвеститори, смятат те.
Привилегиите за служителите на МВР и МО като получаване на 20 заплати при пенсиониране трябва да отпаднат изобщо, категорични са икономистите.
Петър Ганев предложи да се намали годишния отпуск пропорционално на използваните болнични, а жените в отпуск по майчинство да не получават отпуска за този период.
Предложението му изненада работодатели и синдикати и не получи отзвук по време на дебата.
Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков определи бюджета като свръхпредпазлив.
Той заяви искането от страна на синдикатите за увеличение на всички пенсии и на заплатите в публичния сектор с по 10% през следващата година и посочи, че необходимият ресурс (500 - 600 млн. лв.по думите му) ще се намери, защото е било признато, че разходите са формирани при ръст от 1% на икономиката, а се предвижда растежът да е 2,8% от БВП.
Председателят на БСК Божидар Данев контрира това предложение с тезата, че през следващата година огромната опасност се крие в загубата на работни места, а с повишаване на заплати, социални и здравни осигуровки за бизнеса не остава друг вариант освен да съкращава хора.
Владимир Каролев отбеляза, че силовите сектори отново са свещена крава в бюджета, а не се залагат никакви реформи в образованието, пенсионната реформа, здравеопазването.
Всички икономисти се обединиха около тезата, че плюсове на бюджет 2012 са залагането дефицит до 1,3%, запазването на 4,5 млрд. лв. минималния фискалния резерв и намаляването на разходите, преразпределяни от бюджета до 36,5% при възможни 40%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!