"Възможно е да се прави бизнес в България. Но е сложно", пише списание "Икономист" в новия си брой.
В материал от секция "Бизнес" със заглавие "Да успееш въпреки държавата" британското издание отбелязва, че по данни на неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл" България е най-корумпираната страна в Европейския съюз, и допълва, че хората недоволстват заради корупцията от години и че няколко последователни правителства са направили малко реформи за подпомагане на почтения бизнес.
Фирмите в България прекарват повече време в попълване на данъчни формуляри, отколкото в която и да е друга страна от ЕС, посочва "Икономист".
Изданието допълва, че в класацията на европейските държави за времето, необходимо за изваждане на лиценз България е на дъното и само Кипър, Малта и Испания се представят по-зле.
Цитирайки мнения на български бизнесмени, публикацията отбелязва, че един от най-големите проблеми пред бизнеса в България е качеството на образованието.
"Формулата на бизнес успеха в България изглежда е да се специализираш, да произвеждаш за износ и да останеш достатъчно малък, за да не засегнеш нечии могъщи интереси.
Всичко, което изисква държавна подкрепа (квалифициран труд, инфраструктура), отнема безкрайно дълго време. Български предприемачи казват, че нещата не са толкова зле, колкото са били.
Но членството в ЕС и годините на повишаване на жизнения стандарт увеличиха очакванията на хората. Ако бизнесът ги покрива, то е въпреки правителството, а не заради неговата помощ", пише "Икономист".
Списанието разказва историята на български предприемач, който започнал бизнеса си през 1991 г., след като събрал началния си капитал чрез трикове с карти. Той започнал дребна търговия с найлонови торбички, а скоро след това успял да купи машина, с която да ги произвежда. След години на плащане на рекет и подкупи Милен Георгиев е успял да закрепи фирмата си "Екстрапак" на пазара и днес бизнесът му е печеливш. Той казва, че е платил последния си подкуп през 2004 г.
Българските предприемачи, успели да се задържат в бизнеса честно, се гордеят с постиженията си и казват, че оплакването от властите е национален спорт в страната.
"Икономист" разказва и за Ивайло Пенчев, който напуснал "Екстрапак", за да основе "Уолтопия" (Walltopia), която в момента е най-големия производител на стени за спортно катерене на закрито в света.
"Уолтопия" продава продукцията си в 50 страни и въпреки че признава проблемите в страната си, Пенчев казва, че в Калифорния и Франция например бизнес се прави много по-трудно.
Изданието цитира Красен Станчев от Института за пазарна икономика (ИПИ), който казва, че правителството разбива големите обществени поръчки на по-малки договори, за да откаже по-сериозни чужди компании да инвестират в тях.
"Икономист" споменава и продължаващите вече няколко месеца протести срещу корупцията в българската политика, но посочва, че българите недоволстват от широко разпространената корупция от години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!