Аптеките в Габрово и Пазарджик днес не обслужват пациенти с рецепти по Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Фармацевтите протестират срещу поредното забавяне на плащанията от касата за вече отпуснати лекарства. Според тях то се налага като практика и ги поставя в невъзможност да осигуряват навреме медикаменти, включително животоспасяващи.
В позиция на Управителния съвет на регионалната фармацевтична колегия към Българския фармацевтичен съюз (БФС) в Габрово се посочва, че това на практика превръща аптеките в кредитори на държавата.
Ако днес няма да работим с НЗОК в знак на протест, то след няколко месеца по чисто икономически причини може да се наложи да прекратим договорните си отношения с НЗОК или да затворим аптеките си, пише в нея.
Аптекарите твърдят, че не искат да се конфронтират с НЗОК, а да алармират за сериозен проблем, в който главните потърпевши са пациентите.
Според тях той ще се задълбочава и е необходимо да бъде решен веднъж завинаги. В противен случай ще се стигне до ситуацията, в която
хората няма да могат да си взимат скъпоструващите лекарства
И ако в големите градове намирането им е въпрос на обикаляне от аптека в аптека, хронично болните от малките населени места ще бъдат принудени да пътуват десетки километри, за да получат необходимите им животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти.
Още през март БФС изрази остро недоволство от забавянето на плащанията от НЗОК към аптеките. От съюза алармираха, че това води до отказ на аптеките да подписват договори с НЗОК или да прекратяват вече сключените.
Тези, които продължат договорните си отношения с касата, пък са принудени да работят циклично - купуват и отпускат лекарства само когато НЗОК заплати стойността им и съответно могат да ги закупят от доставчиците.
Според сегашната практика аптеките отчитат пред касата отпуснатите лекарства за период от 15 дни. Ако няма корекция в отчетите, парите се изплащат за 30 работни дни.
Към тях се добавя технологичното време за превода на средствата от НЗОК до районните каси и оттам до аптеките - от два до пет дни.
Ако няма забавяне от страна на касата, аптеките получават парите за вече отпуснатите лекарства за около 60 дни.
От БФС настояват срокът за плащане да стане 30 календарни дни - както е за личните лекари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!