Г рупа инвеститори от Европейския съюз купуват мажоритарния дял във "Виваком". Групата LIC33 ще придобие мажоритарния дял на "Виваком" и други водещи компании в страната ни, се казва в съобщение на компанията.
Предишният собственик на телекома е продал активите си срещу ангажимента от страна на инвеститора да рефинансира всички дългове, които се оценяват на около 900 млн. евро.
LIC33, за която няма много информация, според съобщението вече полага усилия за преструктуриране на компанията, за да бъде стабилизирана. Групата LIC33 включва инвеститори от ЕС, които се специализират в работата на нововъзникващите пазари и с изпаднали в затруднено положение компании.
По информация на "Капитал", БТК сега е с акционери Цветан Василев - с малко над 43%, лондонското инвестиционно звено на руската ВТБ - VTB Capital - малко над 33%, и кредиторите на компанията. В началото на март от поста председател на борда на директорите беше освободен Златозар Сурлеков, който е определян като най-доверения човек на Цветан Василев. VTB Capital настоя Сурлеков да бъде отстранен още в началото на декември. Поста му пое Георги Велчев, брат на бившия финансов министър Милен Велчев.
През юни 2004 г. правителството на Симеон Сакскобургготски продаде 65% от капитала на БТК на Вива Венчърс Холдинг, дъщерна компания на американския частен инвестиционен фонд Advent International.
През януари 2005 г. българската държава стартира публичното предлагане на остатъчния пакет от акции и 34,78% от капитала на компанията на Българска фондова борса - София. През май 2005 г. БТК получи лиценз за изграждане на мобилни далекосъобщителни системи от трето поколение по стандарт UMTS, клас Б (2x5+5 MHz). Разрешението е за срок от 20 години, а лицензионната такса е в размер на 42 млн. лв. Компанията стартира своите мобилни услуги с марката vivatel през месец ноември 2005 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!