Гражданският комитет против АЕЦ "Белене" ще организира национален протест в София към 1 юни, когато трябва да бъде подписан договора за централата.
На 26 и 27 април започват протести в Русе, а на 25-ти ще се състои поход от Свищов до Белене, който комитетът ще подкрепи.
Членовете на комитета настояват за среща с премиера Бойко Борисов, на която да представят аргументите си срещу проекта.
Те бяха съобщени днес в отворено писмо до него. Според сдружението някои от най-отрицателните страни са следните:
АЕЦ "Белене" не е нужна като производител на ток за бъдещия енергиен баланс до 2025 – 2030 г. Разчита се на хипотетичен износ на електроенергия, без да се прогнозира енергийният пазар, такъв проект не може да бъде авантюра, цената за която да платят българските граждани.
В този проект няма европейски инвеститор - въпреки многобройните Ви уверения, че ще стартирате проекта само при наличието на такъв. Тази липса ясно говори за неговата икономическа неефективност.
АЕЦ "Белене" заплашва с прекратяване на производството в АЕЦ "Козлодуй", което ще има крайно негативен ефект върху цената на електроенергията към края на това десетилетие – във вреда на икономиката и домакинствата.
Проектът не се развива по правилния начин, няма проектна компания и НЕК, бидейки страна по договора, може да загуби своите активи – а тази загуба има пряко отношение към националната сигурност на страната.
Този проект е в противоречие с приоритетите на Европейската енергийна стратегия - които предполагат диверсификацията като основа на енергийна независимост, намаляване на енергийната интензивност и повишаване на енергийната ефективност. В контекста на ядрената драма във Фукушима и предстоящото преосмисляне на критериите за сигурност в ядрената енергетика, неговото осъществяване ще има крайно негативни външнополитически последици за България.
Според икономиста Красен Станчев жертва номер едно на "Белене" ще бъдат 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй".
Изграждането на системните връзки, които по закон са задължение на НЕК, ще струва 4,2 млрд. евро, каза още той. Ако се запази договорената цена за АЕЦ "Белене" от 4 млрд. евро и се вземат предвид тези разходи за системни връзки, цената на 1 киловатчас ще бъде 8 евроцента.
Ако пък се повярва на визията на управителя на "Росатом", че цената на електричеството от АЕЦ "Белене" ще е 6 евроцента – това ще е цена, равна на сегашната цена на електричество от "Марица-Изток"1, а загубите ще са малко над 8 млрд. евро.
Според Красен Станчев има две възможни тълкувания на твърденията, че централата ще генерира 100 млрд. евро доход: ако се генерира чиста печалба – цената на киловатчас от "Белене" би трябвало да бъде около 30 евроцента – с 33% по-висока от цената на електричество от фотоволтаични централи; ако се има предвид просто доход, цената на киловатчас би трябвало да бъде 10 евроцента.
Цената на най-скъпата ТЕЦ в момента - "Марица Изток", е равна на предполагаемата най-ниска цена на киловатчас от "Белене", при която обаче "Белене" работи на загуба.
Според Красен Станчев българското общество е много зле информирано по отношение на енергийните проекти.
От комитета намират за странно провеждането на социологическото изследване на "Галъп", според което 50% от българите искат да се реализира проектът, защото се прави, когато политическото решение е вече почти взето.
Социологът Евгений Дайнов смята, че всички отговорни за реализацията на "Белене" трябва да бъдат обвинени в национална измяна по 103 чл. на НК, а бившия директор на НЕК Красимир Първанов, освен уволнен, да бъде "опандизен".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!