Спекулантите на фондовите пазари използват думата "crash" (срив, крах), за да означат внезапно и силно поевтиняване на акциите, посочва ДПА.
Класически пример за това явление е сривът на Нюйоркската борса през 1929 г. - "черният петък", който поставя началото на световна икономическа криза.
"Черният понеделник" на 19 октомври 1987 г. пък е денят на първия борсов срив след Втората световна война.
Индексът Дау Джоунс се понижава с 22,6% за един ден и силната низходяща тенденция достига всички важни търговски площадки в света.
Преди този момент за две години Дау Джоунс е нараснал двойно.
Според оценките на икономисти няма конкретна причина за този борсов срив, който е изострен от увеличаващата се автоматизация на търговията.
През април 1990 г. японският индекс Никкей се понижава с близо една трета от стойността си.
Сред причините са слуховете за опасни банкови кредити за сделки с недвижими имоти и други нередности във финансовия сектор. След като банките ограничават кредитирането, много компании имат затруднения и страната изпада в дългогодишна рецесия.
На терористичните удари от 11 септември 2001 година в САЩ борсите реагират с паническа разпродажба на активи. За няколко дни германският индекс DAX се срива с над 2100 пункта.
Въздушните превози и туризмът са сред икономическите сектори, които са особено силно засегнати от атентатите.
В началото на 2008 г. опасенията от рецесия водят до сътресения на пазарите.
На борсите паниката се разпространява, достигайки и Франкфурт.
На 21 януари DAX се понижава със 7,16%, което в процентно отношение е най-силният спад от терористичните удари през 2001 г.
Нов срив има през есента на 2008 г. заради фалита на банка "Леман брадърс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!