Рк кото правителство ще следи внимателно ситуацията с проверките на дъщерните компании на "Газпром" и разпореди компанията да съдейства на европейските власти, заяви министър-председателят Владимир Путин, цитиран от Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
"Правителството на Русия ще следи най-внимателно какво се случва около "Газпром" (gazprom.ru), посочи Путин на среща с ръководителя на могъщата компания Алексей Милер и поиска да бъде своевременно информиран.
Руският премиер подчерта, че компанията трябва да бъде максимално открита.
"Трябва да се сътрудничи с властите на страните, в които работите, трябва да сте открити, да се помага на органите, които осъществяват проверките, да им се предоставя обективна и пълна информация", заяви Путин.
Европейската комисия миналата седмица провери офиси на дъщерни фирми на "Газпром" в Централна и Източна Европа като част от разследване на компании, свързани с доставката, преноса и складирането на природен газ. Комисията посочи, че претърсванията са свързани с подозрения за антиконкурентни практики.
В същото време "Газпром експорт" оповести позицията си по
решението на Турция да прекрати свой договор за доставка на руски газ по западното трасе - през Украйна, Румъния и България.
Министърът на енергетиката на Турция Танер Йълдъз в събота обяви, че Анкара няма да поднови изтичащия през декември договор, след като не е успяла да получи от руската страна отстъпка от цената.
Останалите двустранни договори остават в сила. Русия е най-големият вносител на газ в Турция (с дял от 60%), следвана от Иран. През 1986 г. Анкара и Москва подписаха първия си договор за доставка на руски природен газ. Според него Русия трябваше да достави 6 млрд. куб. м. газ през през Украйна, Румъния и България.
Русия доставя природен газ на Турция и през газопровода „Син поток" под Черно море, чиято експлоатация започна през 2002 г.
Турският министър подчерта, че решението на Анкара да не продължи газовия договор с Русия не означава спиране на руските газови доставки нито влошаване на отношенията с Москва. "Имаме стратегическо партньорство с Русия, което не може да бъде повлияно от няколко договора", отбеляза той.
Миналата седмица Йълдъз обяви, че е поискал от Русия да намали цените за газа, доставян за Турция. Според турските енергийни власти страната няма да изпита сериозни проблеми с доставките на природен газ, тъй като западното трасе се използва главно за доставки в северозападните райони, най-вече за Истанбул с неговите 12 милиона жители.
Сега
от "Газпром" заявиха, че ако бъде прекратен договорът с турската държавна компания
"Боташ" (Botas), са готови да доставя синьо гориво на
турския пазар чрез частни доставчици.
Зам.- председателят на управителния съвет на "Газпром" и шеф
на "Газпромекспорт" Александър Медведев каза:
"Виждаме, че промишлените и търговските потребители в
Турция имат нужда от газ, доставяна по западния коридор. Ако договорът - с държавната компания "Боташ" - не бъде
продължен, имаме готовност да доставяме тези обеми на
съществуващите и новите партньори - частни компании за
по-нататъшно транспортиране до крайните потребители на турския
пазар."
"Газпром" има неприятности
Турция няма да поднови договора си с "Газпром" за внос по трасето през Украйна, Румъния и България
3 октомври 2011, 13:24
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!