Големите студове в Европа и Русия доведоха до разногласия между Европейската комисия (ЕС) и руската "Газпром" за това колко газ се доставя в Европа.
Заради големите студове консумацията на природен газ в Европа и Русия се повиши сериозно.
На първи февруари се появи информация, че "Газпром" ограничава доставките си за Европа, за да се справи с повишеното вътрешно търсене заради големите студове в Русия.
От руската компания обаче отричат.
Доставките на руски газ за България, Турция, Гърция и Македония са намалели с повече от 30%, съобщи по-рано днес "Ройтерс", като се позова на директора на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков.
В момента България използва собствените си резерви, за да компенсира недостига, казва още Темелков пред агенцията.
Европейската комисия (ЕК) потвърди,
че Полша, Словакия, Австрия, Унгария, България, Румъния, Гърция и Италия са засегнати от намаленото от вчера подаване на газ от Русия.
Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, съобщи, че ЕК е в контакт с посолството на Русия в Брюксел.
За днес точните данни за намалените доставки не са известни, а за вчерашния ден Австрия е получила с една трета по-малко гориво от предвиденото по договор, в Италия намалението е било с 24%, а в Полша - с 8%.
Не се намираме в състояние на тревога, всички страни в ЕС бяха в състояние да си осигурят газ, било от хранилищата, които са длъжни да поддържат, или чрез реверсивните връзки на газопроводите и доставки на втечнен газ, допълни говорителят.
По думите на Холцнер очевидно предприетите мерки от газовата криза през 2010 г. дават очаквания резултат.
"Булгаргаз": "Газпром" е намалил доставката на излишъци на природен газ
Според изпълнителния директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов, цитиран от Агенция "Фокус", заявените количества природен газ от Русия не са намалени.
Това, което сме информирани от "Газпром", е, че ни намаляват излишъците, тоест казват ни – вие сте заявили 100 единици, ние можем да ви доставим 100 единици, не можем 101, защото нямаме, каза той.
По думите на Гогов в последните дни потреблението на природен газ се е увеличило с около 20%.
Сега отново започваме да го сваляме надолу, тъй като сме помолили клиентите си да разчитат своето потребление само в рамките на това, което са заявили.
"Запасите в газовото хранилище в Чирен са достатъчни, за да работи така още дълго време. В предишните дни не ползвахме на 100% обема на хранилището като дневни възможности, сега сме го натоварили на 100%", каза Гогов.
По думите му вече се вземат всички мерки за подобряване на състоянието и по системите се наблюдава такова от сутринта от 9 ч.
Според "Газпром" нормализирането на ситуацията би трябвало да отнеме около три дни, каза Гогов.
Няма непосредствена опасност топлофикациите да останат без природен газ.
Трябва част от енергоносителите, които са им необходими, за да произвеждат всичката топлинна енергия, която предоставят на клиентите си, да не бъде от природен газ, каза той.
"Газпром": Не сме намалили доставките
Ще продължим да изпълняваме задълженията си към европейските потребители въпреки повишената консумация, заяви генералният директор на "Газпром експорт" Александър Медведев, цитиран от БНР.
По думите му нивото на газовите доставки в Европа в тези мразовити дни възлиза на 180 млрд. куб. метра на годишна основа, докато през цялата 2011 г. потреблението на Стария континент е било 150 млрд. куб метра.
Медведев, който е и зам.-председател на "Газпром”, изрази недоумение по повод съобщенията за предполагаеми значителни намаления в доставките на руски природен газ за Европа.
В условията на сурова зима руската компания максимално е увеличила обемите природен газ, които експортира не само в Европа, но и в страните от ОНД и по-специално в Беларус и Украйна, отчете той.
Медведев каза още, че "Газпром" през последната седмица е увеличил близо четири пъти използването на газ от своите подземни хранилища в европейските страни.
С 20% е увеличено и подаването на синьо гориво по газопровода "Ямал-Европа", който минава през Беларус и Полша и стига до Германия. Същевременно стана ясно, че
в Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕТ) е сформиран оперативен щаб,
който следи ситуацията с газоснабдяването в страната и транзита на природен газ през наша територия.
От ведомството съобщават, че през вчерашното денонощие доставките на природен газ са осъществявани при много тежки условия на недостиг на количествата за страните от балканския регион.
В оперативния щаб участват представители на "Булгартрансгаз" ЕАД и "Булгаргаз" ЕАД.
Актуалната ситуация и предприетите действия днес са обсъдени на среща при министър-председателя Бойко Борисов, съобщават още от МИЕТ.
Отчетено бе, че до момента не е прекъсвано транзитирането на природен газ за съседните държави и не са въведени принудителни административни мерки за ограничаване на газоподаването.
Предприети са всички действия за сигурна и надеждна работа на газопреносната и газоразпределителната системи.
Използват се в максимална степен всички местни ресурси за осигуряване на количества природен газ, в т.ч. от ПГХ "Чирен" и от находището край Галата, като наличното съхранено количество в ПГХ "Чирен" е достатъчно да осигури за дълъг период от време част от текущото националното потребление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!