Т рите енергоразпределителни дружества - "Енерго Про", ЕВН и ЧЕЗ, отрекоха обвиненията на енергийния регулатор, че са надписали със стотици милиони, заради което ДКЕВР ги заплашва с глоби от над 50 млн. лв.
В съобщение на сайта си "Енерго Про", което снабдява с ток северозападната част на страната, заяви, че в одитния доклад на регулатора се съдържат твърдения, които са неприемливи и създават грешно впечатление в публичното пространство, тъй като през одитирания период фирмата е действала съобразно поредица последователни регулаторни решения през последните години.
Така например, в доклада се твърди, че дружеството е реализирало „допълнителни приходи“ в размер на 131 милиона лева.
"Трябва категорично да подчертаем, че тези средства нямат нищо общо с приходите на компанията. Дружеството не се е облагодетелствало с тези средства, а напротив - това са средства, които са вложени в изпълнението на основни дейности по разпределение и доставка на електрическа енергия в Североизточна България. Въпросните средства, необходими за дейността на компанията, не са били предвидени в ценовите решения на ДКЕВР", заявяват от "Енерго Про".
Оттам добавят, че заради системното недофинансиране на оперативната дейност на компанията се е налагало да се пренасочват средства от други направления, включително собствени средства на акционерите, за да се покрие недостигът и да се гарантира нормалното функциониране на мрежата и на доставката на електричество до крайните потребители.
В числото на недофинансираните оперативни разходи се включват необходими и присъщи дейности като ремонт и поддръжка на мрежата, закупуване на работни инструменти и облекла, гориво и ремонти на автомобилите, заплати и осигуровки на служителите и др., отбелязват от дружеството.
От "Енерго Про" коментират и твърдението на ДКЕВР, че са извършени проверки на качеството на доставяната електроенергия, при които е установено, че тя не отговаря на показателите за качество.
"Реалните факти сочат, че извършените по време на одита проверки не са представителна извадка, тъй като не са направени на случаен признак. На практика са извършени 7 броя проверки по жалби на клиенти за колебания в напрежението в малки населени места. Отново се пропуска фактът, че тези участъци от мрежата остро се нуждаят от инвестиции, средствата за които регулаторът постоянно съкращава през последните години", заявяват от ЕРП-то.
По отношение на констатацията, че дружеството не е изпълнило заложената инвестиционна програма, от компанията заявяват, че за 2013 г. ДКЕВР не е признала нито един лев за инвестиции, така че няма как "Енерго Про Мрежи" АД да не е изпълнило инвестиционната си програма, призната от комисията.
За втория регулаторен период, който е 2008 – 2013 г., признатите от ДКЕВР разходи за амортизации са по-ниски дори от отчетените през 2007 г., които е трябвало да бъдат признати в пълен размер. ДКЕВР не е признала и пълния размер на оперативните разходи за 2007 г., определяща за финансовите показатели за следващите 5 години. Това прави невъзможно дружеството да финансира пълния размер на инвестициите, защото необходимият финансов ресурс е отивал за покриване на непризнати оперативни разходи само до нивото им за 2007 г., към които трябва да се прибавят непризнатите разходи за амортизации за същия период.
Ако ДКЕВР беше признала пълния разход за амортизации за определящата 2007 г., както и разходите за амортизации на признатите инвестиции (съгласно Указанията на ДКЕВР), "Енерго Про Мрежи" АД щеше да бъде в състояние да финансира пълния размер на инвестиционната програма, съгласуван от ДКЕВР, категорични са от компанията.
"Енерго Про" определя като учудвадващо, че в доклада на ДКЕВР е посочена цифрата 190, 444 млн. лв неизпълнени инвестиции.
"Те са изчислени на базата на заявените инвестиции в ценовите заявления на дружеството, които обаче не са признатите, утвърдени и калкулирани от ДКЕВР в цените инвестиции.
От заявените 521, 182 млн. лв от "Енерго Про", ДКЕВР е признала 388,775 млн. лв, което е със 132,407 млн. лв. по-малко. Фактите безспорно доказват, че въпреки недостатъчния обем признати от ДКЕВР разходи за инвестиции, през годините след приватизацията на дружествата, броят на непланираните прекъсвания (авариите) и тяхната продължителност са намалели многокократно.
Експертите на компанията ще се запознаят задълбочено с констатациите от одита на ДКЕВР, след което компанията ще излезе с официално становище, завършват оттам.
"EVN България" ще обжалва в Административния съд евентуални санкции от страна на ДКЕВР за работата на дружеството, каза в Националния пресклуб на БТА Йорг Золфелнер - председател на УС на "ЕВН България". Фирмата няма да се оправдава за извършени нарушения, както твърдят от ДКЕВР.
Позицията си компанията ще представи пред компетентния съд, защото е очевидно, че няма да има дискусия и вече се правят актове за нарушения. Одитът е направен хаотично, непрофесионално и преднамерено, каза Йорг Золфелнер.
Очакваме ДКЕВР да преразгледа резултатите от одита на работната група като премахне неточностите и грешките, каза Золфелнер. Искаме обективен доклад подкрепен с препоръки и добри практики и професионализъм и независимост, допълни той.
"ДКЕВР не отчита динамично променящата се среда, в която работят ЕРП-тата. Очевидно е, че одитът на фирмата, направен от ДКЕВР, е поръчан и проведен така, че тези специфики да не бъдат отразени. Ясно личи, че в одита не е трябвало да се отчете ефективността на работата на дружеството, включително качеството на обслужване на клиентите.
Търсени са единични случаи, от които се правят генерални изводи за тълкуване в негативна светлина работата на компанията. Компанията е постигнала двойно намаляване на технологичните разходи и сериозно намаляване на авариите. Ние сме непрекъснато проверявани от много държавни органи, но само в този одит има заключения за нарушения на лиценза за работа", заяви Золфелнер.
Гочо Чимширов, член на УС на фирмата каза, че ЕВН е намалила технологичните разходи и единствените, които имат полза от спестените разходи, са клиентите. Тези пари са инвестирани в поддържане на мрежата, добави той.
Работната група на ДКЕВР е поискала да се измери напрежението на места, където са подадени жалби. Логично е на 12 от общо 15 проверени обекта да има проблеми с напрежението, каза Чимширов. Клиентите на дружеството обаче са 1,5 милиона, допълни той.
Калина Трифонова, член на УС на "ЕВН", каза, че договорите на фирмата, сключени по Закона за обществени поръчки, са предмет на проверки от много държавни органи. Проверени са 2984 договора по ЗОП и в тях не са открити нарушения на закона, заяви тя. Няма и нарушение в посочените три договора по ЗОП от ДКЕВР, каза Трифонова.
"ЧЕЗ Разпределение България": Не нарушаваме правата на клиентите си,
Това заяви компанията в прессъобщение. Нарушение на техните права не е отчетено и в нито една от констатациите на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), касаещи подмяната на електромери за периода 2008 – 2013 г., се посочва в позицията на ЕРП-то.
Според ЧЕЗ констатираните в доклада на регулатора от регулаторния одит не са документални пропуски или неточности, и не се отнасят за липсата на подписи на свидетели, а само за липса на подписи от страна на собственика на имота или ползвателите му. Като нарушение е отчетен фактът, че протоколите са били подписани от близки на собственика, роднини наематели или домоуправител.
Общото съотношение на специално избраните от проверяващите 1088 констативни протоколи спрямо общо подменените от дружеството за периода на регулаторния одит над 1,5 милиона електромера е много малък – 0,07%. Това не би могло да бъде представителна извадка, заявяват от компанията.
В хода на регулаторния одит "ЧЕЗ Разпределение България“ АД е изложила пред регулатора писмени възражения по всяка констатация за подмяна на електромери. Това е рутинна дейност, която компанията извършва в голям мащаб, казват още оттам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!