Ако не успеем да направим програма за модернизация на предприятията от енергетиката със съответния ресурс до септември 2011 г., от 2013 г. енергетиката ще купува емисии, заяви заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева
Това означава значително увеличение на цената на енергията, която всички ние ще плащаме, обясни тя след представянето на действията на екоминистерсвото за осъществяване на търговия с квоти за емисии на парникови газове за периода 2008-2012 г.
"От началото на 2013 г. предприятията трябва да закупуват изцяло квотите за търговия с емисии. Разпределението им за периода 2008-2012 г. беше безплатно.
Възможност за дерогация на правилото е предвидена за инсталациите от керамичната и вародобивната промишленост. Те ще имат право да получат 70% безплатни квоти, като този процент постепенно ще намалява докато квотите и за тях станат изцяло платени през 2020 г.
За да има право и енергетиката на 70% безплатни квоти, ще трябва да представим национален план за модернизация на отрасъла и да предвидим финанси, които са съизмерими със сумите, които биха били необходими, ако енергетиката купува квоти", обясни Манева.
По думите й тази документация трябва да бъде подготвена до септември 2011 г. и да бъде представена с искане за дерогация на отрасъла и приравняването му с керамичната и вародобивната промишленост.
Предстои среща в Европейската комисия, за да се обсъдят възможностите за енергийните предприятия, на които изтича крайният срок за изпълнение на екологичните изисквания.
Ако не се постигне споразумение за отсрочка, ще се стигне до тяхното закриване, като първо ще се започне с брикетната фабрика "Брикел", посочи Манева.
Авиацията ще се включи в схемата за търговия с емисии на парникови газове от 2013 г.
"След 2012 г. 60% от квотите за търговия с емисии на парникови газове ще се закупуват от операторите чрез търгове. Процентът постепенно ще се увеличава с всяка година, така че да достигне 100", обясни пред депутатите от парламентарната комисия по околната среда и водите Миля Димитрова, ръководител на дирекция "Изменение на климата" в Министерството на околната среда и водите.
Очаква се всички предприятия с разпределени квоти за периода 2008-2012 г. да се включат в европейската схема за търговия с емисии на парникови газове, заяви директорът на Изпълнителната агенция по околна среда и води (ИАОС) Ваня Григорова.
До днес 115 от предприятията са платили нормативно определената такса за издаване на определените им квоти за периода. След заплащането на таксата от оператора, ИАОС потвърждава определените му квоти, с което той става легитимен участник в Европейската схемата за търговия с емисии на парникови газове (ЕСТЕ).
В процес на преговори и плащане на необходимата такса за включване в търговията са още 29 предприятия.
В одобрения от Европейската комисия Национален план за разпределение на квоти на емисии на парникови газове е оформен резерв за нови участници, съобразен с известните инвестиционни проекти към момента.
Законът за опазване на околната среда изисква изграждането и експлоатацията на нови и експлоатацията на действащи инсталации за категориите промишлени дейности, попадащи в обхвата на ЕСТЕ, да се предшества от издаване на разрешително за емисии на парникови газове (ПГ).
Квоти на нови участници се издават след издаването на актуално разрешително за емисии на ПГ и след въвеждането на инсталацията в експлоатация.
Разпределянето на квоти за емисии на парникови газове на нов участник не става на доброволен принцип, а се извършва от Междуведомствената работна група съгласно утвърдени със заповед на министъра на околната среда и водите методически указания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!