Европейската комисия по никакъв начин не възнамерява предвижданите промени в директивата за тютюните да засегнат ориенталските сортове.
Това съобщи днес пред български журналисти в Брюксел министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след срещата си с еврокомисаря по здравеопазването и защитата на потребителите Джон Дали.
Министърът участва днес в заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство.
Найденов заяви, че е обнадежден от срещата си с комисаря.
Дали е обещал да представи ангажимента, че директивата не засяга българските тютюнопроизводители, на среща с тях през януари догодина, когато ще посети нашата страна.
Найденов е помолил комисаря двамата заедно да се срещнат с хората, които отглеждат тази култура.
Ще отидем на място и ще успокоим, че промените няма да засегнат поминъка на тези хора, посочи министърът.
Той уточни, че с промените в директивата ще се цели да бъдат ограничени добавките, които правят цигарите по-привлекателни.
Имахме притеснението, че ориенталският тютюн може да бъде включен в тази група на добавките, поясни Найденов.
Ограничаването на производството можеше да доведе до това този тютюн да стане излишен и целият сектор в България, тези 200 000 човека, компактна маса, да останат без своя поминък, уточни той.
Получих категоричното уверение на комисаря Дали, че тази поправка няма да засегне ориенталския тютюн, това ни успокоява, добави министърът.
В отговор на въпрос дали в бъдеще подобна заплаха над сектора няма да се появи отново, Найденов отбеляза, че на днешния си разговор с Дали са обсъдили необходимостта някога в бъдеще, когато производството на тютюн бъде намалено, да бъдат предвидени форми за алтернативна заетост на производителите и съответните компенсации.
По думите на министъра това би могло да стане по начина, по който страната ни бе компенсирана за затварянето на четири реактора в АЕЦ "Козлодуй". Тази тема не е актуална в момента, заяви Найденов.
Министърът изрази благодарност към българските евродепутати, които подкрепиха националните усилия за категорична защита на тютюнопроизводителите.
По повод коментарите, че това е било "много шум за нищо", той отбеляза, че е необходимо страната ни да реагира по подобен начин, когато има и най-малки тенденции за нещо, което може да засегне българската икономика или интереси.
По неговите думи, ако не бъдат взимани мерки преди появата на документ за съгласуване на предлагани промени, би било твърде трудно на по-късен етап да бъде формирано мнозинство, което да отхвърли съответното официализирано предложение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!