З адлъжняването в света много бързо нараства след финансовата криза през 2008 г., по-специално в Китай, където се е увеличило четири пъти, застрашавайки растежа в планетарни мащаби, сочи проучване на института Маккинзи глоубъл (McKinsey Global Institute).
"Вместо да намаляват дълга си, всички основни икономики сега взимат още повече заеми спрямо брутния им вътрешен продукт (БВП), отколкото през 2007 г/", според икономистите от "Маккинзи".
Според тях това води нови рискове за финансовата стабилност и може да подкопае световния растеж. Като обем задлъжняването на всички участници в икономиката (държави, компании, домакинства) е нараснало с 57 трилиона долара между 2007 и 2014 г. и доближава 200 трилиона долара.
Дълговете са представлявали миналата година 286% от световния БВП спрямо 269% през 2007 г.
Съотношението на дълга спрямо БВП се е увеличило с над 50 процентни пункта в 14 от 22-те напреднали икономики и 25 развиващи се страни, изследвани от "Маккинзи".
На преден план сред страните, чийто общ дълг е нараснал стремглаво, са Ирландия с увеличение от 172 процентни пункта спрямо БВП между 2007 и 2014 година, следвана от Сингапур, Гърция и Португалия.
Огромен ръст на дълговете е регистриран в Китай
В Китай общият дълг е скочил в резултат на кредитите, отпускани извън регламентирания банков сектор (сенчесто банкиране), както и заради спекулациите с недвижими имоти, като е достигнал 28 трилиона долара миналата година спрямо 7 трилиона през 2007 година.
При 282% от БВП дългът на Китай е управляем, но е по-висок от този на САЩ или на Германия, се казва в проучването.
Особено тревожен е дългът на китайските компании, тъй като е достигнал 125% от БВП на втората световна икономика - сред най-високата корпоративна задлъжнялост в света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!