През 2011 г. ще започне строителството на южната отсечка на тръбопровода "Набуко", съобщи на съвещание в Анкара управляващият директор на консорциума "Набуко Пайплайн Интернешънъл" (Nabucco-Pipeline.com) Райнхард Мичек.
Тази година проектът ще има сериозно развитие.
Започва инженерно-техническа подготовка, ще бъдат разгледани въпросите за финансирането и търсенето на източници за натоварване на мощностите.
И вече през 2011 г. ще започне строителството на южната част на тръбопровода, каза Мичек. Той добави, че през 2014 г. ще бъде пуснат по тръбопровода първият газ.
Заседанието в Анкара, на което присътват представители на страните-участнички в проекта "Набуко", е посветено на мониторинг на текущото състояние на реализация на проекта и изработване на програма за дейтвие в бъдещ период.
Страните са обсъдили въпросите за търсене на източници на гориво за тръбопровода. Турският министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз е заявил, че "Набуко" е стратегически, политически подкрепян от Турция търговски проект.
На срещата е било изразено желание за организиране на централен офис на консорциума в Турция. Министърът е посочил, че срещите по проекта ще продължат.
По газопровода "Набуко" се предвижда да се транспортира каспийски природен газ до Европа, като се заобикаля Русия.
Стойността на проекта се оценява на почти 8 млрд. долара, отбелязва московската агенция ИТАР-ТАСС.
В същото време днес вицепрезидентът на "Газпром" Александър Медведев заяви, че
"както Румъния, така и България могат да бъдат транзитни страни за газопровода "Южен поток".
В интервю за румънския всекидневник "Евениментул зилей" представителят на "Газпром" изяснява спекулациите, според които участието на една от страните ще извади от играта другата.
На въпроса кой е най-добрият маршут за "Южен поток" Медведев заявява, че както Румъния, така и България са взети предвид като възможности и "моделът на участието им в проекта не се ограничава до опцията "или-или".
"Неотдавна имахме срещи и в двете страни и останах с впечатлението, че и двете са силно заинтересувани от участие в проекта", посочи той, като уточни, че в зависимост от икономическите условия е възможно разклоняване или промяна в маршрута на газопровода.
Представителят на "Газпром" подчерта, че не гледа на "Набуко" като на конкурент, тъй като този проект все още не разполага с достатъчна ресурсна база.
На въпроса дали "Газпром" има предвид участие в "Набуко", Медведев заяви, че компанията предпочита да се
концентрира върху собствените си проекти.
"Нашият инвестиционен план за следващите години предвижда масивни инвестиции в транспортната инфрастуктура, както в Русия, така и в чужбина", посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!