Ядреният остров на Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" може да бъде построен единствено от "Атомстройекспорт" и "Росатом".
Това заяви днес пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Преди това министърът се срещна с ръководството на КТ "Подкрепа" и синдикалните организации в икономическата сфера в централата на конфедерацията.
Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" е с почти готовия реактор, който имаме за АЕЦ "Белене", каза Добрев.
Той повтори, че този готов реактор предопределя строителството на ядрения остров в Седми блок на АЕЦ "Козлодуй "с технологии и експертиза на "Атомстройекспорт" и "Росатом".
По думите на министъра ядреният остров, който е част от централата, може да бъде построен единствено от двете компании, а неядрената част може да бъде диверсифицирана и за нея може да има друг изпълнител, стратегически инвеститор и партньор.
Договорено е намаление на цената на природния газ с 11,1% от 1 април тази година, при условие, че до 15 ноември дадем окончателно инвестиционно решение за "Южен поток", посочи още Добрев.
По-рано днес ИТАР-ТАСС съобщи, че България е предложила на руската ядрена корпорация "Росатом" да построи седми блок в АЕЦ "Козлодуй".
Руската информационна агенция се позова на заместник-генералния директор на държавната корпорация Кирил Комаров.
Той посочи, че българската страна е отправила предложение към "Росатом" да обмисли своето участие в изграждането на седми блок на АЕЦ "Козлодуй".
Въпреки отказа на България от строежа на АЕЦ "Белене", нашето сътрудничество продължава, допълни Комаров.
Преди това ръководителят на "Росатом" Сергей Кириенко заяви по повод АЕЦ Белене, че руската корпорация "ще направи всичко, за да се запази проектът, но правителството на България сега разработва вариант за изграждане на един блок в АЕЦ Козлодуй вместо два блока в Белене". "За нас е важно желанието на клиента", увери Кириенко.
"Ако те искат един блок, готови сме да изпълним тази работа. Сега очакваме решение и отговор от българската страна".
В края на март България обяви, че се отказва от строежа на АЕЦ "Белене".
Тъй като "Росатом" от подписването на договора през 2006 г. изпълняваше задълженията си и един реактор бе практически построен, беше решено той да бъде пренесен в АЕЦ "Козлодуй", припомня ИТАР-ТАСС.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!