ДКЕВР пак отложи решението за лицензите на ЕРП-тата
ДКЕВР   
Източник: Георги Димитров - Бруно, Нетинфо
5

Д ържавният енергиен регулатор (ДКЕВР) отложи за  пореден път процедурата по отнемането на лицензите на електроразпределителните дружества ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго Про".

Комисията даде на трите фирми срок до 12 май за допълнителни становища по предоставените доказателства.

Срокът се удължава във връзка с писмо на дружеството ЕВН от 17 април, като се дава възможност на трите дружества да предоставят факти и доказателства с цел ефективната им защита в процедурата по отнемане на лицензи, открита от ДКЕВР, каза председателят на регулатора Боян Боев на открито заседание днес.

Представителите и на трите дружества - ЧЕЗ, "Енерго Про" и ЕВН, апелираха за отмяна на производството по отнемане на лицензите им и определиха претенциите на НЕК като необосновани и незаконосъобразни.

От ЕВН информираха, че водят преговори с НЕК от миналата седмица и вярват, че чрез тях ще бъде постигнато съгласие.

Представителите на ЕВН изразиха вяра, че по пътя на преговорите ще бъде постигнато съгласие, а ако е невъзможно, въпросът трябва да бъде отнесен към съда. 

От дружеството ЧЕЗ, което снабдява с ток Западна България, завиха, че решението за откриване на процедура за отнемане на лиценза, е неоснователно, незаконосъобразно и нецелесъобразно.

Представителите на дружеството изразиха мнение, че чрез преговорен процес може да се постигне комплексно и трайно решение и призоваха за прекратяване на процедурата за отнемане на лиценза.

От дружеството "Енерго про", което снабдява с ток Североизточна България, потвърдиха разбирането си, че с действията си не са извършили нарушения на действащото законодателство и издадения от ДКЕВР лиценз и с прихващането искат да гарантират правата и качественото снабдяване на 1,2 млн. клиенти.

Представителите на дружеството апелираха регулаторът да се произнесе с мотивирано решение за отмяна на производството по отнемане на лиценза. След 12 май ДКЕВР ще се събере, за да оцени всички факти и становища, информира Боев. Окончателните решения ще бъдат взети на закрити заседания.

Всички дружества искат увеличение на цените, нашата работа е да анализираме техните разходи и тогава да вземем решение, каза още Боев. Предложенията на енергодружествата вече са получени в ДКЕВР.

По думите на Боев работната група все още анализира и не може да се каже какво е средното искано повишение на цените. Не съм видял предложение за намаляване на цените, коментира той.

Бих се радвал да електроразпределителните дружества да успеят да уредят отношенията си с НЕК, каза Боев. Ще разберем дали доброволното им споразумение ще се отрази на процедурата, каза още той.

От думите му стана известно, че в ДКЕВР са постъпили 36 млн. лева за първото тримесечие от таксата за "зелена" енергия. Все още са при нас, когато получим указания, следва да ги предоставим в държавния бюджет, каза още председателят на регулаторната комисия.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Свят Преди 1 час

Според прогнозите се очаква на места в района да се натрупа до 40 см снежна покривка

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 2 часа

Тридесетгодишен испански турист бе тежко ранен при нападението

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Свят Преди 3 часа

НАТО и ЕС подозират саботаж от страна на Русия и Китай, които официално отхвърлят обвиненията

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 3 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Любопитно Преди 4 часа

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

България Преди 4 часа

В България близо 370 000 души живеят с редки заболявания

.

Почти не се разболяват: Дълголетниците на гръцкия остров Икария

Любопитно Преди 5 часа

На гръцкия остров Икария хората пият две питиета и почти нямат болести, включително деменция

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

България Преди 5 часа

Според ведомството твърдението му за покупката е манипулация

<p>Мицкоски: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС</p>

Мицкоски в САЩ: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС

Свят Преди 5 часа

Той коментира речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Свят Преди 5 часа

Предсрочният парламентарен вот ще се проведе в неделя

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Свят Преди 6 часа

От вота също така зависи, макар и косвено, кой ще бъде новият канцлер на страната

Рокади в ръководствата на БДЖ

Рокади в ръководствата на БДЖ

България Преди 6 часа

Министърът на транспорта е освободил Георги Друмев като директор на БДЖ и Юлия Милкова като член на Съвета на директорите

<p>&quot;Тръмп е импровизатор, няма никакъв план&quot;</p>

"Тръмп е импровизатор": Руснаците за нахлуването в Украйна, три години по-късно

Свят Преди 6 часа

"За съжаление американският държавен глава няма никакъв план"

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

България Преди 6 часа

Сред задържаните са двама младежи на 19 и на 20 години

Верижна катастрофа на Подбалканския път

Верижна катастрофа на Подбалканския път

България Преди 7 часа

Ударили са се четири автомобила

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Свят Преди 7 часа

17-годишният бил задържан във връзка с друг случай в Гренобъл - за опит за убийство