До края на седмицата Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще отговори на изпратени от Европейската комисия въпроси относно начина и причините за въвеждането на цени за достъп до мрежата за производителите на зелена енергия.
Това съобщи днес пред журналисти председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Той посочи, че запитването на ЕК е под формата на въпросник и че е сигурен, че с дадените от ДКЕВР отговори Брюксел ще разбере необходимостта от налагането на цени за достъп до мрежата.
Ако в отговорите не се съдържа конфиденциална информация, те ще се публикуват, за да се запознае и обществеността с тях, обяви още Семерджиев.
Председателят на регулатора за пореден път подчерта, че ако не бяха въведени цени за достъп, тежестта от по-високите разходи за зелена енергия, трябваше да бъдат поети от потребителите.
Цените за достъп, постановени в средата на септември, са временни и са изготвени на база прогнозата на ДКЕВР, обясни още веднъж Семерджиев.
По думите му трябва да минат поне шест месеца от налагането на цените за достъп, за да бъдат определени постоянни цени, изчислени на база на реалните разходи за тези мощности.
Няма друг фактор, който може да предизвика поскъпване на тока, освен присъединените фотоволтаични мощности, посочи Ангел Семерджиев.
Считаме, че с цените за достъп този фактор ще бъде уравновесен, добави той.
Факторът пък, който може да доведе до понижение на цената на електроенергията, е очакваното намаление на цената на природния газ от външните доставчици, отбеляза председателят на ДКЕВР.
С понижението на цената на газа ще се намали и добавката за "кафява енергия" - електроенергията, произведена от топлофикационните дружества по комбиниран способ, която също се изкупува по преференциални цени, обясни Семерджиев.
В отговор на въпрос защо не се въведат цени за достъп и за топлофикационните дружества, след като и те продават енергия по преференциални цени, Семерджиев каза, че производството на високоефективна електроенергия е разписано в закона и нейното изкупуване е задължително.
Това производство е отчетено като разход, единствено фотоволтаичните мощности са неочаквани и по думите му "нежелани" в такъв голям размер, обясни председателят на ДКЕВР.
Той добави, че заради производството на скъпата слънчева енергия се налага да бъдат спирани конвенционални мощности, които произвеждат много по-евтина електроенергия и това вече е признак за проблем в системата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!