Дюните, които все още са публична държавна собственост, да станат отново изключителна държавна собственост.
Това предвиждат промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, съобщи зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева.
Позицията на министерството е, че дюните трябва отново да влязат в територията на морските плажове, след като през 2008 г. те бяха извадени оттам, заяви тя.
Предложенията за промени в закона ще бъдат внесени в Министерския съвет до края на ноември.
Независимо че за дюните няма да се събира концесионно възнаграждение, поне ще е ясна отговорността и задължението на този, който трябва да ги съхрани и опази, обясни тя.
Другите плажове, които са във фокуса на вниманието на министерството, са плажовете в резервати и защитени територии.
Захариева съобщи, че позицията на Министерството на околната среда и водите е да се забрани всякаква дейност върху тях.
Трябва да има свободен достъп до тях, но не следва там да се поставят преместваеми обекти и други съоръжения, които замърсяват плажовете, допълни заместник-министърът.
Захариева съобщи още, че тази година са установени
25 плажни ивици без свободен достъп за туристите
Сред тях са къмпинг "Градина" и "Русалка". Тя представи и основните промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, по които все още работи междуведомствена работна група.
Захариева предлага зониране на плажовете, да се изброят плажните ивици в закон, за да се избегне беззаконното намаляване на територии.
Зам.-министърът съобщи още, че се обсъжда съвместно с Министерството на финансите на централните градски плажове да се осигури безплатен достъп на гражданите.
Захариева бе категорична, че МРРБ никога не е имало намерение да прави VIP-плажове и това не е част от политиката на министерството.
Екатерина Захариева добави, че има заявен интерес от страна на инвеститори за изкуствени плажове, като това предложение е в процес на договаряне.
Ще бъдат предложени за прекратяване минимум три концесионни договора
за морски плажове, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.
Ще бъде прекратена концесията за плажа "Дюни юг", където няма водно спасяване, медицинско обслужване и санитарно-хигиенно поддържане. Концесионер на обекта е "Хелио турс", съобщи директорът на Дирекция "Концесии" в министерството Милен Топалов.
Вторият договор е за плажа "Бяла карадере", северно от Бяла, където концесионерът "Титан чистота"ООД не е организирал задължителните дейности по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.
Третият плаж е "Фиш фиш" с концесионер "ВИВ комерс 98" между Балчик и Албена. Този плаж е със свлачищна зона, направено е брегоукрепването, но по отношение на ската съществува реална опасност от свличане на земни маси, обясниха от министерството.
Становището на "Геозащита Варна" е, че тази зона е опасна да се използва за плаж и има забрана на кмета на община Балчик да се преминава през района.
Концесионерът на този плаж не организирал никакви дейности и услуги по закона и затова предложението на министерството е концесията да бъде прекратена по взаимно съгласие, каза Милен Топалов.
Глобяването не е самоцел, не искаме да глобяваме, а да има чисти плажове, на които има добри стопани, оправда тазгодишната кампания на внезапните проверки по Черноморието министър Плевнеливе.
Топалов отбеляза, че внезапните проверки тази година са имали голяма ефективност, като следващата година също ще бъде наблегнато на тях. Той похвали южния плаж в Несебър, където водно-спасителната дейност е най-добра.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!