До края на 2011 г. няма пари в бюджета за увеличение на минималната работна заплата.
Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Работата на социалния министър е да се грижи за социалната политика на България, а работата на финансовия министър е да отстоява бюджет 2011.
Така Дянков коментира днешното изказване на социалния министър Тотю Младенов, че се предлага увеличаване на минималната работна заплата с 30 лв. Сега тя е 240 лв.
Каквато и да е тежестта върху бюджета, трябва да се смята и каква ще е тя върху бизнеса и върху работните места, коментира финансовият министър.
Работодателите също се обявиха срещу увеличението на минималното заплащане
Намеренията за ръст на минималната работна заплата са прокризисни и не отразяват актуалните проблеми на икономиката ни.
Това заяви на пресконференция заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев.
Според БСК в условия на криза от първостепенно значение е стабилизирането на пазара на труда и запазването на работните места, а не прилагането на административни решения за ръст на доходите.
Колев вижда пряка връзка между ръста на минималната работна заплата и този на безработицата.
През последните две години работните места у нас са намалели с 12,5%, а средната работна заплата се е увеличила с 10,6%, се е аргументирал заместник-председателят на БСК.
Според БСК увеличението на минималното възнаграждение няма да засегне само цитираните от министър Младенов 128 хил. души, а ще повлече след себе си и останалите възнаграждения, което при среден процент от около 10-12% ще има сериозно негативно влияние върху конкурентоспособността на фирмите. Изходът за тях би бил единствено в намалението на работните места, смята Колев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!