Споразумението бе постигнато малко преди и двамата да бъдат привикани да свидетелстват по делото пред лондонски съд.
Господин Дерипаска обяви, че съдебният процес, заведен срещу него от г-н Чорни, е приключил, каза говорител на Дерипаска.
Чорни, който сега живее в Израел, твърдеше, че Дерипаска е нарушил обещанието си да изкупи дела на Чорни от съвместния им бизнес с алуминий. Дерипаска пък отричаше, че е имал бизнес отношения в Чорни.
Дерипаска твърдеше, че е жертва на рекет, дирижиран с помощта на Чорни.
Чорни, който отхвърля обвиненията, трябваше да бъде подложен на кръстосан разпит за осем дни чрез видеоконферентна връзка от Израел.
Новината е водеща за руския "Ведомости", който цитира как Дерипаска описва ситуацията в началото а 90-те, когато започва да гради своята алуминиева империя в Русия:
"Нека си спомним времената. Това не бяха просто лесни пари. Рушаха се всички институции. Цялата идея за държавност се разруши за няколко седмици. Никой не успя да премине гладко през преходния период".
Ако двамата не бяха стигнали до споразумение, делото щеше да започне през октомври и съдът щеше да покаже пред света как се натрупаха многомилиардните състояния в Русия, коментира руското издание.
След като стана ясно, че процесът е прекратен, представител на Дерипаска обяви, че нито една от страните няма да коментира допълнително съдебния процес или въпросите, които са засегнати от него.
Според "Ведомости" Дерипаска е доволен от условията, реакцията на Чорни не е известна.
Три източника, близки до различните участници в процеса, разкриват, че посредник в преговорите между двамата бизнесмени е бил бившият им партньор Искандер Махмудов (основен собственик на Уралската рудодобивна и металургична компания).
Чорни е получил от Дерипаска компенсации, съобщават три източника.
Единият от тях твърди, че те са на сума между 250-300 милиона долара. Разговорите за извънсъдебно споразумение започнаха още от самото начало на процеса, но едва сега бяха съгласувани всички условия.
Федерален чиновник, пожелал анонимност, съобщи, че информацията, че страните искат да сключат споразумение се е появила няколко дни, след като Лондонският съд е отклонил иска на Борис Березовски срещу Роман Абрамович.
"Стана ясно, че Чорни също ще загуби, по тази причина той предложи сделка. Властите не са оказвали никакъв натиск върху Дерипаска, за да се помири с Чорни", твърди чиновникът.
"Това е руска традиция – всичко да се преписва на решенията или препоръките на президента Владимир Путин. Президентът няма отношение към посочените по-горе бизнесмени и още повече към техните съдебни спорове", потвърждава и говорителят на държавния глава Дмитрий Песков.
"ЮК Русал" беше създадена през 2008 г. в резултат на сливането на "Руски алуминий" на Олег Дерипаска, "СУАЛ" на Виктор Векселберг и Ленард Блаватник и глиноземните активи на "Гленкор". Половин година преди това става ясно, че Чорни иска компенсации от Дерипаска за принадлежащите му 20% от "Руски алуминий".
Искът беше внесен през 2006 г. в Лондонския съд, през 2007 г. той отказа да го разглежда, но през 2008 г. отново се върна към него.
Версията на Майкъл Чорни
Според версията на Чорни той се е запознал с Дерипаска в началото на 1994 г. Те са станали съдружници и заедно с трейдъра TWG започват да изкупуват акциите на Саяногорския алуминиев завод.
Чорни подчертава, че Дерипаска е започнал изкупуването с неговите пари и тези на TWG. Половината, която е била купена, е принадлежала на двамата бизнесмени. Така Чорни се е смятал за собственик на 20% от "Сибирски алуминий" ("Сибал" обединяваше Саяногорският и Новокузнецки заводи).
През 2000 г. Дерипаска реши да обедини "Сибал" с алуминиевите активи на Роман Абрамович и на 10 март 2001 г. подписа договор с Чорни, според който последният трябваше да получи 250 милиона долара за своя дял в "Сибал".
В допълнение към договора се фиксираше задължението на Дерипаска в течение на пет години да започне да продава акции на "Русал" на трети лица и да изплати на Чорни "сумата равна на Z*20 — 250 млн долара, където Z е стойността на 1% акции на "Русал".
Чорни представи именно тези документи в съда. Впоследствие Дерипаска изкупи дела на Абрамович в "Русал" и обедини тази компания с активите на "Ренова" и "Гленкор", а Чорни така и не получил своите пари.
Версията на Олег Дерипаска
Дерипаска има друго обяснение на събитията: Чорни не е бил негов партньор и съсобственик на активи, а му е осигурявал "бизнес чадър".
"Нещата стоят така: или имаш "чадър", или излизаш от бизнеса. Беше ми неприятно, но нямах друг избор...Знаех, че това не може да продължава вечно. Това беше средство за постигане на целта", обяснява Дерипаска.
Изплатените 250 милиона долара той свързва с отказа от този "чадър".
А подписаното на 10 март 2001 г. споразумение и допълнение към него са били "понятийка", т.е. записка за договорка, която не възнамеряват да изпълняват и няма никаква юридическа сила, обясни представител на Дерипаска в съда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!