Мобилните оператори вече няма да могат да продължават срочните договори на клиентите си без изричното писмено съгласие на абонатите.
Крайните потребители трябва да бъдат уведомени за изтичането на индивидуалните им договори един месец по-рано.
Това решиха окончателно депутатите с приетите на второ четене промени в Закона за електронните съобщения.
Освен това операторите могат да правят изменения на общите условия на договора, но
трябва да уведомят абоната по подходящ начин
за направените промени и то не по-късно от 30 дни преди тяхното влизане в сила.
Депутатите гласуваха още всеки абонат да може да прекрати индивидуалния си договор без санкции при изменение на общите условия в договора по инициатива на мобилния оператор. Прекратяването на договора обаче трябва да стане в срок до един месец от влизането в сила на промените.
Прието бе и при сключването на договора всеки потребител да може да се откаже от него без неустойки в рамките на седем дни.
Подобна мярка до момента не е налагана в никоя страна от ЕС.
Най-дългият договор с мобилен оператор пък ще е двугодишен.
Депутатите решиха и само съгласие на абоната разрешава получаването на съобщения, обаждания или имейли с рекламна или търговска цел.
Санкция от 5000 до 60 хил. лв. заплашва мобилните оператори, ако забавят прехвърляне на номер от една мрежа към друга повече от осем часа.
На деветия час операторите вече ще подлежат на санкция за нарушения на условията при прехвърляне на номерата.
Европейската директива предвижда техническият пренос на номерата да се извършва в рамките на 24 часа, но в промените на Закона за електронните съобщения е записан по-кратък срок.
Законът ще влезе в сила три дни след публикуването му в "Държавен вестник". Това със сигурност ще се случи до края на годината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!