Едуард де Боно е един от най-изтъкнатите съвременни мислители и световен авторитет в областта на творческото мислене и иновациите. Той е изобретател, предприемач, автор и консултант.
Притежава магистърска степен по психология и физиология и докторска степен по медицина, и двете от Оксфорд, докторска степен по философия от Кембридж, докторска степен по дизайн от Кралския технологичен институт в Мелбърн и докторска степен по право от университета в Дънди.
Заемал е академични позиции в Оксфорд, Кембридж, университета в Лондон и в Харвард. Де Боно е автор на концепцията за латералното мислене (недиректен, творчески подход в мисленето).
За него сп. "Форбс" казва: "Ако не сте чували за Едуард де Боно или за латералното мислене, вероятно сте били твърде заети да мислите по конвенционален начин."
Едуард де Боно показва, че творческото мислене не е привилегия на малцина избраници - то може да се прилага "по заявка" от всеки, винаги когато е необходимо, като се използват специално разработените от него техники.
На 23 септември Едуард де Боно ще проведе семинар в София, Зала 1 на НДК на тема "Ново мислене, иновации, бизнес. Стратегии за периода след кризата".
В ексклузивно интервю за Vesti.bg той разказва за своите техники и начини на мислене.
- Какви са основните принципи на латералното мислене?
- Латералното мислене е основано на разбирането за мозъка като за самоорганизираща се информационна система, която функционира, като позволява на информацията да се подрежда сама в категории.
Латералното мислене позволява на мислителя да пренарежда различните модели и категории, за да развива нови идеи.
- Вашата книга "Как да използваме латералното мислене" е публикувана през 1967 г. Променило ли се е нещо в теорията ви оттогава?
- Основните положения са същите, но има някои нови техники. С времето някои от тях се подобриха. Техниката на "Шестте мислещи шапки" я нямаше в първата книга. Днес тя се използва много по цял свят.
- Кои са трите стъпки, които трябва да преминем, за да променим начина си на мислене?
- Първата стъпка е да осъзнаем, че информацията и логиката не са достатъчни. Трябва да обръщаме внимание на перцептивното, креативното и дизайнерското мислене.
Втората стъпка е да осъзнаем, че да откриеш истината не е достатъчно. Освен това ние трябва да мислим, за да добавим стойност към нея.
Третата стъпка е да осъзнаем, че процеси като латералното мислене могат да бъдат изучени, овладени чрез упражнения и използвани като умение.
- Известен сте с техниката на шестте мислещи шапки*. Коя от тях е винаги на главата ви?
- Жълтата шапка. Тя се свързва с позитивното отношение и способността да откриваш стойност във всичко. Използвам я дори повече от Зелената шапка, която е свързана с креативността.
- Консултирали сте различни правителства и големи компании, досега свързвал ли се е с вас някой представител на българска институция?
- Преди много години работих известно време с българското министерство на образованието, по времето на Людмила Живкова.
- Работили сте с "Дюпон", чийто продукт - кевларът, се използва за направата на бронежилетки. Ако можете да увиете една вещ, за да я защитите, какво ще изберете?
- Работил съм много с "Дюпон", но не мисля, че са използвали работата ми за създаването на кевлара. Бих избрал да увия книгите си, за да може идните поколения да се научат да мислят по-добре.
Най-големият проблем, пред който е изправен светът, не е глобалното затопляне, а лошото мислене.
--------
* Основата на техниката на шестте шапки е, че човешкият разум използва определени начини на мислене, които могат да бъдат идентифицирани и използвани съзнателно при определени ситуации. Шестте различни начина на мислене са описани от Де Боно, като всеки е свързан с шапка с определен цвят.
Въпросите (Бялата шапка) - рационално осмисляне на предоставената информация, какви са фактите?
Емоциите (Червената шапка) - инстинктивна реакция на твърдения, чувство (не е свързано със съждения и изводи).
Негативност (Черната шапка) - логика, ориентирана към търсенето на слабости, несъответствия в предоставената информация. Свързана е с основите на критическото мислене.
Позитивност (Жълтата шапка) - логика, ориентирана към търсенето на ползи, хармония.
Креативност (Зелената шапка) - търсене на провокация, изследване, ориентирана към развитието на дадена мисъл.
Мислене (Синята шапка) - мислене за мисленето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!