Дъ ъкът върху хазарта скача от 10 на 15 на сто от 1 януари 2010 г., след като Народното събрание днес гласува на второ четене промени в Закона за корпоративното подоходно облагане.
Увеличението на ставката бе прието със 149 гласа "за", без нито един против и "въздържал се".
Гласуването в парламента вбеси хазартния бос Васил Божков,
обявяван за най-богатия българин, и той незабавно реагира пред телевизия PRO.BG:
"Под натиска на един неуравновесен финансов министър и на един откровен лъжец и баща на корупцията в България - Иван Костов, се осъществява геноцид върху българския бизнес. Това не е само върху хазарта. Върху целия бизнес в условията на криза се осъществява геноцид."
Първоначалното предложение на Министерския съвет, одобрено и на първо четене от депутатите, беше за 12% налог. Вчера обаче, след като министър-председателят дойде лично в парламента, за да се срещне с парламентарните групи на ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака" и РЗС, бе обявено, че данък "хазарт" ще бъде 15%.
За това настояваха от Синята коалиция.
Сега вече за хазартен автомат, съответно всяко игрално място от него, на тримесечие ще се плаща 500 лв. Толкова ще е данъкът и за съоръжение за осъществяване на залагания в надбягвания с коне или кучета.
За рулетка в казино за игрална маса дължимият налог е 22 хил. лв. на тримесечие за всяко съоръжение, а за друго игрално съоръжение - 5 хил. лв., приеха депутатите.
В подкрепа на по-високата ставка съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова приведе данни от последното социологическо проучване на обществените нагласи спрямо хазарта.
Само 10% от попитаните са били на мнение, че трябва да има облекчение за хазарта. 60 на сто от анкетираните са смятали, че данъкът трябва да е в рамките на 14-20%.
Депутатът Янаки Стоилов от БСП отбеляза, че данните не са от вчера и упрекна бюджетната комисия, че не се е съобразила с тях при разглеждането на законопроекта, а е трябвало премиерът да "разпореди" цифрите да се променят.
"Не допускайте, когато някакъв проблем може да бъде решен от Народното събрание, някой отвън да идва, за да стане това", призова колегите си от управляващото мнозинство Стоилов.
Според Четин Казак от ДПС не е добра практика парламентът да бъде поставян под диктат. От движението се обявиха за регулация и контрол на сектора и заявиха, че застават зад предлаганото увеличение.
По време на разискванията "Атака " поиска зоново регулиране на хазарта по подобие на САЩ.
Приходите от помощни и спомагателни дейности в хазартни заведения - продажба на вода, кока кола и др. - ще се облагат с алтернативен данък върху стойността им в размер на 12%.
Другите гласувани промени в този закон предвиждат корпоративният данък да се преотстъпва в размер до 60% на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски производители, за данъчната им печалба от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция.
Условие да бъде преотстъпен данъкът е той да се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, като не трябва да превишава 50% от стойността на активите. Корпоративният данък не се преотстъпва, когато лицето е получило други помощи.
Данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за земеделските производители, няма да се прилага за предприятия в затруднение.
Чуждестранните юридически лица от ЕС ще имат право на избор за преизчисляване и последващо възстановяване на част от удържания налог, така както и местните лица. Народното събрание прие също да бъде облагана печалбата на чуждестранните юридически лица от прехвърляне или продажба на място на стопанска дейност.
По същото време
Агенция "Алфа Рисърч" представи пред журналисти ново проучване,
според което 25% от анкетираните смятат, че данъкът върху хазарта трябва да е със ставка над 20 процента.
Според 17 на сто от хората ставката трябва да е между 16 е 20%, а според 8 на сто - между 11 и 15%.
32% от хората не могат да преценят каква да е ставката.
Изследването е представително и е било направено в средата на ноември сред хиляда души в цялата страна по поръчка на финансовото министерство.
71 на сто от хората смятат, че хазартът трябва да бъде много строго регулиран, а само 6% твърдят, че той трябва да е на свободен режим.
А 23% от запитаните са убедени, че хазартът трябва да бъде изцяло забранен.
94 процента от от хората подкрепят забраната игралните зали да се намират на по-близо от 300 метра от училищата. 84% подкрепят забраната хазартните игри да се организират от фирми, регистрирани в офшорни зони.
В обществените нагласи към хазарта доминират негативните мнения, пише в изследването. Хазартът се възприема като сфера за развлечения за хора с много пари (50%) и като дейност, към която хората могат да се пристрастят 46%), както и като възможност за пране на пари 45%).
Само 15% смятат, че хазартът е "приятно развлечение за широки групи".
Освен Васил Божков остро
срещу претите промени в закона реагираха и от Българската търговска асоциация на производителите и организаторите от игралната индустрия.
"Увеличението на данъка върху хазартните дейности се прави прибързано и без ясна експертна обосновка. Недопустимо е подобно решение, което засяга цяла индустрия, да бъде взето от законодателния орган в последния момент.
Увеличаването на данъчната ставка върху тото, лото и резултати от спортни залагания от 10 на 15 процента, както и увеличението с близо 70% на данъка за игрални автомати, е крайно решение, особено в настоящата икономическа ситуация", пише в съобщение от асоциацията.
Шефовете в хазарта твърдят , че ефектът няма да бъде увеличаване на данъчните постъпления в бюджета, тъй като рязко щели да намалеят фирмите, които подлежат на облагане.
Щели да фалират малки и средни оператори, където имало хиляди работни места.
Данъкът върху хазарта скача от 10 на 15%
Това е геноцид върху българския бизнес, вбесен заяви хазартният бос Васил Божков, често обявяван за най-богатия българин
26 ноември 2009, 17:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!