Министър Трайков: Дали да има АЕЦ "Белене" ще реши пазарът
Трайчо Трайков, мнистър на икономиката, енергетиката и туризма   
Източник: БГНЕС/ Петко Налбантов
След премиера Бойко Борисов и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков декларира днес, че проектът за АЕЦ "Белене" не е замразен.

"Това, което сме направили, е, че ограничаваме до абсолютно необходимия минимум харченето на каквито и да е било пари по реализацията на проекта, докато финансовата му структура не е ясна. Това е теза, която още септември месец миналата година сме споделили с руските си партньори", обясни Трайков.

И добави: "Който твърди, че има друга причина за начина, по който се развива проектът за АЕЦ "Белене", е

"дървена глава, която не може да разбере елементарна истина".

"Дали ще има АЕЦ "Белене" ще реши пазарът, тъй като от самото начало казахме, че това е проект, в който няма да ангажираме публични средства", изтъкна министърът, който участва във форум, наречен "Ден на българската енергетика".

Според него компенсациите за руската страна наистина могат да достигнат до 1 милиард евро, но "това са неща, които подлежат на доказване, това е сценарий, до който още не сме стигнали".

За пореден път Трайков обясни, че целта на правителството е да се намери качествен инвеститор, който да се ангажира с рисковете и ползите на проекта. В следващите дни предстои подаването на техническите и финансови оферти на кандидатите за консултанти.

"Има потенциални инвеститори. Германците от Ер Ве Е (RWE) бяха поели формален ангажимент и промениха решението си, когато видяха, че няма как да се случат ключови събития по реализирането на проекта, които те бяха приели за задължителни, за да инвестират пари - намирането от страна на българската държава на 5 млрд. евро, за да участваме с 51% в проекта. И сключването на договор с "Атомстройекспорт", обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма.

В отговор на опасенията за енергийна криза в България,

Трайков каза: "Енергийни мощности се изграждат и в момента и до 2015 г. ще има още много такива. Няма опасност, заради изваждането от експлоатация на блоковете на ТЕЦ-овете енергийна система на България да остане в дефицит".

Трайчо Трайков коментира изказването на премиера Бойко Борисов от тази сутрин, че икономическия екип на министерството му трябва да се подсили.

"Винаги приветствам подсилването на икономическия екип. Това е нещо, което се опитвам да направя от самото начало.

Не си спомням друг министър на икономиката да е привличал в екипа си трима възпитаници на "Харвард Бизнес скул" (Harvard Business School), но ако има и други начини за подсилване, ще се радвам на това. Подсилването на екипа може да има най-различни форми", заяви Трайков.

Той съобщи, че

преговорите с "Газпром" вървят.

Българският екип е бил в Русия, сега предстоят още срещи. "Нашето желание е да няма посредници", напомни министърът.

Според него междувременно в газовия сектор се случват интересни неща, които не са непременно негативни за българската позиция - промени в технологиите, в източниците на газ, в потреблението".

Министърът отбеляза, че въпросът за изграждане на допълнителни мощности в АЕЦ "Козлодуй остава отворен.

И накрая отсече: "За България "Бургас-Александруполис" не е енергиен проект и затова аз не се занимавам с него."
- Мило, ти какви жени обичаш, умни или красиви? - Нито едните, нито другите, миличка. Аз обичам само теб!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"БСП за България" се отчете за свършеното в управлението

"БСП за България" се отчете за свършеното в управлението

България Преди 2 часа

Председателят на парламента заяви, че промяната в международните отношения ще доведе до промени и в Европейския съюз

Георг Георгиев разговаря с Марко Рубио: Работим със САЩ

Георг Георгиев разговаря с Марко Рубио: Работим със САЩ

България Преди 2 часа

Георг Георгиев и Марко Рубио направиха преглед на водещите елементи от стратегическото партньорство

<p>Ужас, Русия върна тялото на украинка без органи</p>

Ужас, Русия върна тялото на украинска журналистка без органи

Свят Преди 3 часа

Виктория Рошчина изчезна през август 2023 г.

Българският F-16 няма да лети на парада за Деня на храбростта

Българският F-16 няма да лети на парада за Деня на храбростта

България Преди 3 часа

Водосветът на бойните знамена и знамената-светини ще започне в 9.00 ч.

Стратегическо партньорство между България и САЩ за ядрени мощности

Стратегическо партньорство между България и САЩ за ядрени мощности

България Преди 4 часа

Министър Жечо Станков разговаря с ръководителя на Департамента по енергетика Крис Райт

Голям протест в Скопие заради Кочани

Голям протест в Скопие заради Кочани

Свят Преди 4 часа

В писмено изявление организаторите на протеста посочиха по-рано, че "заслужават отговори"

<p>Дървото на Робин Худ било отсечено с резачка, вандалите снимали с телефон&nbsp;</p>

Започна делото за отсеченото "дърво на Робин Худ"

Свят Преди 5 часа

Дървото стана известно, след като беше представено във филма на Кевин Костнър от 1991 г. „Робин Худ: Принцът на крадците“

Избягало куче в Австралия е спасено след 529 дни само в дивата природа

Избягало куче в Австралия е спасено след 529 дни само в дивата природа

Свят Преди 5 часа

Мини дакелът Валери оцеля сама в суровите условия на остров Кенгуру

Ужасът в Луковит: Обвиниха мъж за пребитото дете с две счупени ръце

Ужасът в Луковит: Обвиниха мъж за пребитото дете с две счупени ръце

България Преди 6 часа

Случаят се разиграва на 27 април, малко след 17:00 часа, в градската градина

<p>Дъщерите на Бионсе излязоха на сцената на старта на турнето&nbsp;ѝ</p>

Дъщерите на Бионсе откраднаха сърцата на феновете на старта на турнето ѝ

Любопитно Преди 6 часа

Най-малката дъщеря на Бионсе дебютира на сцената

<p>Дете повреди картина за милиони лири в музей в Ротердам</p>

Дете повреди картина на Марк Ротко за милиони лири в музей в Ротердам

Свят Преди 6 часа

Музеят не уточни кой ще поеме отговорността за щетите по емблематичната картина

Нова измама: Жена преведе пари с QR код

Нова измама: Жена преведе пари с QR код

България Преди 6 часа

Потърпевшата дала 5000 лева

Зов за помощ: Млад мъж отново се нуждае от средства, за да продължи битката с рака

Зов за помощ: Млад мъж отново се нуждае от средства, за да продължи битката с рака

България Преди 6 часа

Състоянието на Иво се влошава с всеки изминал ден

Първите 100 дни на Тръмп – изпитание за бъдещето на двете основни партии в САЩ

Първите 100 дни на Тръмп – изпитание за бъдещето на двете основни партии в САЩ

Свят Преди 6 часа

Американският президент има най-ниския рейтинг на одобрение за такъв период от началото на който и да е президентски мандат през последните 80 години

Гуцанов: Не трябва да има увеличение на пенсионната възраст

Гуцанов: Не трябва да има увеличение на пенсионната възраст

България Преди 6 часа

Социалният министър увери, че т. нар. швейцарско правило остава