Н ашите действия са изцяло съобразени със законите на страната, се посочва в изявление на ръководството на "ЧЕЗ Електро България" по темата с дълговата криза в енергетиката.
От компанията заявяват, че "ЧЕЗ Електро България" е публично дружество, което предоставя жизненоважна услуга и защитата на интересите на акционерите, служителите и над два милиона клиенти е основен приоритет.
Ние разбираме нашите отговорности за балансираното и сигурно функциониране на енергийния сектор, заявяват от ЧЕЗ.
В съобщението се казва още, че от ЧЕЗ са поканили ръководството на НЕК на среща, но на предложената дата и час оттам не са се отзовали
От компанията декларират готовност да продължат усилията съвместно с НЕК за намиране на законосъобразен начин за разрешаване на възникналия спор. Посочват, че остават на разположение за провеждане на среща.
ЧЕЗ се обръща и към министъра на икономиката и енергетиката в качеството му на принципал на НЕК за съдействие за започване на разговори с ръководството на НЕК и намиране на решение в интерес на българската енергетика.
"Проблем в енергийния сектор съществува и ние нееднократно сме сезирали писмено и устно компетентните органи, в това число независимата ДКЕВР. Трябва да се търси отговорно и професионално решение на проблемите чрез преговори с НЕК и в условията на открит диалог и равнопоставеност", заявяват от ЧЕЗ.
Според ЧЕЗ създалата се ситуация рефлектира върху всички участници във веригата производство-пренос-разпределение-снабдяване. Декапитализирането на крайните снабдители, включително "ЧЕЗ Електро България", би се отразило негативно на стабилността на цялата енергийна система на България и всички потребители, се посочва в изявлението.
"Постигането на стабилност на всички участници в енергийната система на България, включително ЧЕЗ Електро и НЕК означава стабилност за целия сектор", заявява Кремена Стоянова, изпълнителен директор на "ЧЕЗ Електро България", цитирана в съобщението.
Днес изтича седемдневният срок, който енергийният регулатор даде на ЧЕЗ, за да погаси задълженията си към НЕК
Срокът за другите две електроразпределителни дружества ЕВН и "Енерго-Про" изтича утре. На 19 март ДКЕВР откри процедури за отнемане на лицензиите за електроснабдяване на трите дружества, припомня Агенция "Фокус".
По предоставена информация от НЕК, задълженията на трите електроснабдителни дружества са нараснали до 347, 6 млн. лв., от които "ЕВН България Електроснабдяване" дължи 216,6 млн. лв. "ЧЕЗ Електро България" дължи 67,3 млн. лв. и Енерго-ПРО продажби дължи 63,7 млн. лв.
Трите дружества твърдят, че не дължат тези средства заради дълговете на НЕК към тях, които са по-стари и които НЕК не е изплатила.
Електроснабдителните дружества имат 14-дневен срок за предоставяне на писмени становища по решенията за откриване на процедури за отнемане на лицензии.
На 7 април 2014 г. от 10 ч. е насрочено открито заседание на ДКЕВР за обсъждане на производствата по отнемане на лицензиите на трите електроснабдителни дружества.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!