Изпълнителният директор на "ЧЕЗ Електро България" Кремена Стоянова заяви пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), че установените от регулатора нарушения са административни и не са нарушения, които според Закона за енергетиката водят до отнемане на лицензията на дружеството.
Стоянова посочи, че на
"ЧЕЗ Електро България" има издадени общо четири наказателни постановления, като три от тях са отменени от съда, а по четвъртото има първоинстанционно съдебно решение, че липсват нарушения
Нарушенията са за неспазване на процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП) при предоставяне на услуги и възлагане на поръчки. Установените от ДКЕВР нарушения са несъществени по лицензионната дейност,
не е застрашено снабдяването на населението с електроенергия,
отбеляза Стоянова. Тя посочи, че отнемането на лицензията е мярка, несвързана и несъразмерна със Закона за енергетиката, и това би нарушило принципите на административния процес за съразмерността между нарушението и наказанието.
Анжела Тонева - член на ДКЕВР, заяви, че не е съгласна, че установените нарушения са формални и нямат последици. Ако се задълбочим във веригата какви биха били тези последици, ще достигнем и до застрашаване сигурността на снабдяването, каза Тонева.
Според нея ЧЕЗ трябва да докаже, че процесът по управление на дружествата води до това клиентите да плащат все по-ниски и целесъобразни разходи чрез цената на тока, което е записано и в лицензията. Според Тонева обаче това не е доказано.
В отговор Стоянова заяви, че дружествата на ЧЕЗ не са обект на прилагане на режима на ЗОП и за това има издадено становище от Агенцията за обществени поръчки. Темпът на нарастване на разходите за външни услуги пък е в пъти по-нисък от кумулативната инфлация за периода 2009-2011 г., посочи Кремена Стоянова.
Тя добави, че ако компанията е извършвала сама всички дейности, разходите й са щели да бъдат по-високи. Като пример Стоянова даде отдела "Човешки ресурси" в ЧЕЗ, който е един за всички дъщерни дружества на компанията и така се пестят разходи.
По повод на забележките на ДКЕВР за обслужването на клиентите, от "ЧЕЗ Електро България" заявиха, че е въведена специална длъжност - енергиен омбудсман, което е довело до намаляване на жалбите от граждани.
Жалбите през януари са били 378, което е близък до предходните 12 месеца размер, през февруари те са се увеличили до 10 357, а през март са 3716, информираха от ЧЕЗ.
Регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петер Докладал заяви, че от всички проверени около 14 000 жалби основателните са 1,4%
Той добави, че занапред компанията ще обърне по-голямо внимание на обслужването на клиентите, защото е извлякла поука от протестите на хората.
Кремена Стоянова съобщи още, че дружеството "ЧЕЗ Електро България" има договор за извънсъдебно събиране на вземания, но фирмите имат ангажимент да работят по начин, по който работи и самото дружество, а отговорността е на лицензианта.
Дружествата на ЧЕЗ са отстранили всички установени от ДКЕВР нарушения,
заяви още Докладал. Той посочи, че откакто е приватизирано енергоразпределителното дружество в Западна България, ЧЕЗ е инвестирало близо 1 млрд. евро.
Близо половин милион лева данъци и 41 млн. лв. дивидент е изплатило ЧЕЗ на държавата. Над 650 млн. лв. са инвестирани в подобряване на качеството на електроразпределителната мрежа, каза Докладал.
Обновена е 30% от мрежата, подменени са близо 20 хиляди км кабели, а технологичните загуби са намалени от 20 на 13,7%, добави той.
Продължителността на непланираните прекъсвания е намалена три пъти. От 2008 г. досега са изградени 1020 трафопоста и са присъединени почти 32 хиляди нови потребители, отчете още Докладал.
Мениджърът на ЧЕЗ за България съобщи още, че броят на касите в Западна България е увеличен от 219 до 1300 и са открити 32 центъра за обслужване на клиенти.
Разработени бяха близо 100 нови услуги, като 30 от тях могат да бъдат заявявани в създадена денонощна телефонна линия, отбеляза Докладал. Дадена е възможност на клиентите да изберат електронна фактура и над 100 хиляди клиенти са предпочели този вариант.
През 2010 г. е създадена нова клиентска система, която оптимизира дейността по обслужване, а през 2013 г. дружествата на ЧЕЗ са получили сертификати, че са внедрили и прилагат системи за управление на качеството, информира Докладал.
Присъствието ни на българския пазар е дългосрочен ангажимент, дружествата на ЧЕЗ са били винаги коректен партньор на държавата, искаме да продължим да работим тук, обяви той.
Надяваме се въз основа на нашите аргументи, че ДКЕВР ще прекрати процедурата по отнемане на лицензията на дружествата на ЧЕЗ, заяви Докладал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!