Българската стопанска камара (БСК) подкрепя позицията на разочарование на европейската индустрия от резултатите от срещата в Копенхаген.
Това заявиха от съюза на българския бизнес в изявление до медиите.
БСК е неудовлетворена от липсата на ангажименти от страна на големите развити и развиващи се държави, които са основни източници на парникови газове.
Според камарата приетата общоевропейска цел за едностранно намаляване на емисиите на вредни газове с 20% до 2020 г. налага на България дискриминационно съкращаване на емисиите с 50% спрямо нивото от 1988 г. - базовата година по Протокола от Киото за България.
От орхганизацията напомнят, че трябва да се отчита и необходимостта от удвояване на националния брутен вътрешен продукт (БВП) до 2020 г., тъй като в момента България е на една от последните позиции по икономическо развитие в Европейския съюз.
Поетите предварителни едностранни ангажименти от страна на ЕС влошават конкурентоспособността на европейската и българска индустрия в непосредствена и дългосрочна перспектива, казват от БСК.
Според бизнеса новите правила ще създадат условия за бързо и значително нарастване на производствените разходи.
Това ще насърчи в средносрочен план преместването на производства, мощности и инвестиции от България към страни извън ЕС, които не се ангажират с намаляване на емисиите на газове и свързани с това мерки и политики, смятат предприемачите.
От БСК настояват правителството да ускори сключването на сделки за продажба на т.нар. предписани емисионни единици, чиито общ потенциал надхвърля 1 млрд. долара.
Съответните приходи трябва да бъдат насочени за развитие на проекти за енергийна ефективност в индустрията, както и за подготовка, обсъждане и приемане на дългосрочна стратегия за развитие на енергетиката, смятат от камарата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!