България вече ползва отстъпки за цената на газа в рамките на действащите договори за доставки, каза за Българската национална телевизия (БНТ) вицепрезидентът на "Газпром" Александър Медведев (Вж. интервюто).
В рамките на нашите договорености, в сравнение с цените които действат в сегашните договори, България получи определено преимущество, свързано с промяна на условията на действие на преференциалния период. Затова цената още от 1 юли ще бъде по-ниска от цената, която трябваше да бъде - подчертавам, не можеше, а трябваше да бъде по действащите договори. И това е резултат от нашите преговори", каза Медведев.
В процесат на подготовката на новите договори с "Газпром" ще бъде изготвена и нова формула за цената на газа.
На въпрос за цените Медведев отбеляза, че има споразумение за конфиденциалност между купувача и продавача. "Но що се отнася до нивото на цените, ние - 1-во, публикуваме нашите средни цени за Европа и затова всеки читател винаги може да сравни каква е цената в неговата държава в сравнение със средноевропейската цена. Искам да подчертая, че България, като отчитаме действието на този преференциален период, тя се намира и ще продължи да се намира в положение на предимство в сравнение с нейните съседи".
"Овергаз" ще отпадне като посредник след две години. Компанията обаче ще продължи да продава руски газ на български крайни потребители, става ясно още от интервюто.
Отпадането на посредниците не
води директно до намаляване на цените на газа.
По този начин обаче България ще бъде в по-изгодни позиции и ще е подложена на по-малък натиск от "Газпром" при спорни ситуации, твърдят енергийни експерти.
Ако няма посредници, при евентуално повторение на газовата криза страната ни ще може директно да предяви претенции към "Газпром", а не както е досега - страната все още не е получила компенсации след спирането на доставките на синьо гориво миналата година.
Според председателя на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация Валентин Кънев, това ще е най-положителният ефект от отпадането на посредниците, а не намаляването на цената на газа.
"Не би трябвало да се очаква, че "Газпром" би се договорил да се плаща някаква по-различна цена оттук нататък. Тоест може да има някакво намаление, но няма да бъде значително.
През 2006 г., когато бяха променени договорите, така че цената да може да се качва постепенно, заинтересован бе единният посредник, с който бяха сключени договорите. При кризата през 2009 г., тъй като договорите не бяха сключени директно с "Газпром", не можахме да предявим някакви изисквания към "Газпром", посочи Кънев.
Председателят на Българския
енергиен форум Иван Хиновски смята, че в бъдещия дългосрочен договор за
доставка на руски природен газ
правителството трябва да постигне по-ниска цена
на синьото гориво, защото тя е определяща за конкурентноспособността на българското производство.
Според председателя на българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов България трябва да купува руски природен газ на конкурентни цени.
"В противен случай ние губим от нашата конкурентност. Западноевропейските държави купуват евтин газ, но ние няма как да се състезаваме с тях, просто защото те още с цената на енергията вече са ни били, а енергията в тежката индустрия е изключително голямо перо в разходите на дружествата", коментира Стаменов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!