Дискусия по проблемите на търсенето, проучването и добива на шистов газ в България и техните екологични аспекти се състоя днес.
"Едва ли някой тук мисли, че това правителство ще мине през законите, екостандартите и природата на България, за да прокарва проекти-авантюри", каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков при откриването.
Във форума участват учени и експерти, еколози, ангажираните държавни институции и местните власти.
"Искам да успокоя всички знаменосци на съпротивата, че внимателно следим развитието на технологиите и си даваме ясна сметка, че добивът на шистов газ може да създаде риск, ако не се спазват правилата", добави министърът.
Както е известно, политици от БСП настояват да се наложи мораториум върху процедурите по проучване и добив на шистов газ у нас, да се отложи подписването на какъвто и да е договор и да се възложи независима експертиза преди започване на всякакви проучвания.
Гигантската руска компания "Газпром" изобщо не признава възможността за разработка на такива залежи.
Пред нас стои въпросът дали да приемем или не шистовия газ като възможност, каза Трайков.
Преди да решим, трябва да проверим дали той наистина е алтернатива за газови доставки за България, колко шистов газ има, колко може да се извлече, дали изобщо може да се извлече, дали ще е икономически изгодно, дали има рискове за екосистемата, за здравето и безопасността на хората, ако има, как те могат да се ограничат, отбеляза министърът.
Той припомни какво се е случило по темата за шистовия газ в България до момента: състоя се международен конкурс за право за търсене, проучване и добив на природен газ, публикувано бе решение на МС в "Държавен вестник" и в официалния вестник на ЕС.
Цялата процедура за избор продължи повече от 6 месеца - време, през което, по думите на министъра, информацията е била публична и открита.
Спечелилата компания трябва да представи плана си за проучване, самият процес преминава на няколко етапа и е не по-опасен от всеки друг сондаж.
По думите на Трайков процесът на проучване може да трае около година.
Екологична оценка се прави тогава, когато е ясно местонахождението на сондажите, а удостоверение за търговско откритие се издава само след изготвяне на оценка за въздействието върху околната среда, подчерта министърът.
Прогнозните обеми за шистов газ в България варират, изглеждат обещаващи и ние очакваме с нетърпение тяхното прецизиране, съобщи той, като добави, че изглежда разумно да се провери дали можем да разчитаме на такъв ресурс, макар и като отдалечена перспектива, при най-строго спазване на екологичните норми.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова, която също участва във форума, увери, че при евентуални проучвания и добив на шистов газ всички утвърдени правила, процедури и екологични изисквания ще бъдат спазвани без компромиси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!