България е на четвърто място по произход на фалшиви стоки, конфискувани в ЕС.
Страната се нарежда веднага след Китай, Хонконг и Обединените арабски емирства (ОАЕ), съобщи Европейската комисия, цитирана от Франс прес.
Както и досега, най-голяма част от фалшификатите на стойност близо 1 милиарда евро, иззети на външните граници на ЕС, са от Китай - 64,5%, а от специалния китайски административен район Хонконг - 7,8% - който е начело при фалшиви компакт дискове.
Следват ОАЕ и България.
Сред останалите страни членки на ЕС е Гърция, с 2% от конфискациите.
Хонконг е и основен източник на алтернативни тютюневи изделия, като електронни цигари и никотинови пълнители, докато повечето фалшиви храни идват от Мароко, посочва ЕК.
Конфискуваните стоки от ОАЕ са 8,37%.
Европейският комисар по митническата и данъчна политика и борба с измамите Алгирдас Шемета изтъкна, че фалшификатите подкопават легалния бизнес и за заплаха за безопасността на потребителите.
Около 40 милиона фалшиви стоки са конфискувани миналата година, което е много по-малко в сравнение с 2011 г., когато бяха иззети 115 милиона фалшификата.
Европейската комисия обаче обяснява намалението с използването на по-малки пратки с фалшиви стоки.
Начело на списъка са фалшивите цигари, следвани от различни стоки като бутилки, лампи, лепило, батерии и прах за пране, уточни Брюксел.
Като стойност фалшификатите от Китай са над 87% от общата стойност, преди Турция (4%), ОАЕ (2,6%) и Мароко (1,9%), допълва АФП.
Около 90% от конфискуваните стоки са унищожени.
Повече новини за икономика в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!