Това пише Ян ван дер Оорд, вицепрезидент на "Ей Ти Кърни" (ATKearney), отговарящ за България, Сърбия и Унгария, за последния брой на сп. "Мениджър".
Доскоро тези държави бяха сред първите задгранични дестинации на западноевропейските компании. Сега вече не е така и България е много по-напред в глобалната класация на икономиките, подходящи за аутсорсинг през 2009 г., подготвена от "Ей Ти Кърни", посочва той.
България е на 13-то място, докато Чехия е на 32-ро, Полша на 38-о, Словакия на 40-то. Това разместване се случи заради бързото увеличение на разходите в централноевропейските страни.
То дойде от повишаването на заплатите и от поскъпването на валутите спрямо долара. Новите участници в челната десетка, които задминават България, не са й преки конкуренти, защото просто се намират в други региони.
Относително напред, но след България е Румъния, която е 19-та, така че страната ви е звездата на Европа в аутсорсинга, посочва експертът.
Много показателно е, че въпреки кризата все още е много добре позиционирана сред инвеститорите, които мислят къде да изнесат дейност.
В същото време останалата част от региона, с изключение на Румъния, изпадна надолу в класацията. България запазва силна позиция по отношение на "ценовото лидерство" благодарение на ниската цена на труда, но губи в графата "бизнес среда" спрямо 2008 г.
Цялостната позиция обаче все още е много стабилна. Трябва да се има предвид обаче, че Близкият изток и Северна Африка бързо трупат популярност сред инвеститорите.
България винаги е имала стабилна бизнес среда,
а Румъния отбеляза значително подобрение - тя има добър резултат по отношение на ценовото лидерство. При нея по-големият вътрешен пазар при равни други условия, естествено, е предимство.
България дава добър пример за създаване на специфични умения (характерни за определена ниша). Например, когато Outsource Partners International създаваше център за аутсорсинг на бизнес процеси, който да обслужва глобалната спедиторска индустрия, избра българския пристанищен град Варна, където намери необходимите специалисти.
Препоръките са България да се съсредоточи върху услугите с добавена стойност и да използва предимството от цената на труда. Така може да наблегне върху разработването на дейности предимно за Западна Европа.
Привличането на компании, които ще є помогнат да развие още повече износа си, е най-голямото предизвикателство пред страната в близките години.
Правителството трябва да помогне на малките и средните предприятия да се превърнат в мощен двигател на заетостта и богатството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!