"Натура 2000" и несъгласието на хората в региона са сред причините правителството да се откаже от проекта "Бургас-Александруполис", е заявил на среща с посланиците на страните от ЕС министър-председателят Бойко Борисов.
Това съобщи самият Борисов пред журналисти.
Премиерът е отбелязал, че този проект е нежелан от населението на Бургаския регион.
Всички видяхме какво стана в Мексиканския залив, обясних на посланиците колко е бурно морето, колко е тесен заливът и какво означава всеки ден там да влиза танкер, коментира министър-председателят. Той посочи също, че трасето минава през "Натура 2000", а ефективността на проекта може да се търси след десетки години.
По думите на премиера същото се отнася и за АЕЦ "Белене".
Готови сме да разговаряме с всеки, който е готов да каже откъде ще се вземат пари за проекта, иначе това са само голи приказки, заяви Борисов.
По думите му са нужни 26 млрд. лв за построяването на централата, като не се знае кога тя ще се изплати.
Кой ме кара да задължа държавата с 26 млрд. лв., без ясен план кога ще ги върна тези пари, коментира премиерът и добави, че в момента, в който има сериозен инвеститор, ще започне работата по централата.
Министърът на
икономиката, енергетиката и туризма
Трайчо
Трайков обаче побърза да опровергае
думите на премиера
и заяви, че няма решение на кабинета, че България няма да участва в "Бургас-Александруполис", нито за "замразяване" на АЕЦ "Белене".
Попитан дали това означава, че смята, че не трябва да се отказваме, министърът отговори: "Нищо такова не смятам, това, което казвам, е, че не сме решавали, че няма да участваме нито в единия, нито в другия проект".
Проектът "Бургас-Александруполис" не се бави по наша вина в момента, а защото се извършва екологична оценка, каза Трайков. В крайна сметка отношението на гражданите на района е част от решението дали да се участва в един проект, допълни той.
"При "Белене" няма решение за замразяване, а процес за търсене на чуждестранен стратегически инвеститор - обясни министърът. - Ако това се тълкува като замразяване, ние сме разговаряли с партньорите си по проекта, докато не се осигури финансиране, да не се извършват съществени дейности, свързани с ангажирането на големи финансови средства".
От пресцентъра на Министерски съвет също съобщиха,
че България ще изчака официалната оценка за въздействието на петролопровода върху околната среда и към момента страната ни не е предприемала официални действия за прекратяване на участието си в проекта.
Междувременно пък
кметът на Бургас Димитър Николов заяви, че е "радостен от заявената позиция на правителството
да се откаже от проекта за петролопровода "Бургас-Александруполис".
Николов добави, че е очаквал това решение. В този дух бе и състоялият се в Бургас референдум против изграждането на тръбата, е казал за БТА Димитър Николов.
"Скромните средства от транзитни такси не биха оправдали риска да се застраши екологията в региона", е добавил кметът на крайморския град. Той също припомнил инцидента в Мексиканския залив, последиците от който все още не са овладени. Това, според него, означавало, че съвременните технологии не могат да предложат пълна сигурност и защита от подобни ситуации.
В нито една сфера не бяхме упрекнати или критикувани,
заяви Борисов след близо тричасовата среща с посланиците, на която бяха обсъдени редица въпроси, включително и проблеми, свързани с отделни европейски инвеститори.
Някъде бях по-остър, но надявам се, не съм прекалил, каза той.
По думите му по-острият тон е бил във връзка с дейността на трите електроразпределителни дружества (ЕРП) и компанията "Сименс", която изработва новите документи за самоличност.
Тъй като считам, че моите критики са основателни и са в защита на българския потребител, всички тези, че по този начин ще прогоним чуждите инвеститори не са верни, отбеляза Борисов.
Не бива под знамето на Европа да се правят изключения за когото и да било, каза той. В началото на следващата седмица министър-председателят ще запознае някои посланици с доклада на ДКЕВР, който се отнася до ЕРП и се очаква да излезе тези дни.
Испанският посланик Хорхе Фуентес коментира, че това е била най-очакваната от посланиците среща, защото им е дала възможност да чуят от министър-председателя каква е ситуацията в страната. Според него посланиците са останали доволни от хода на нещата и от действията на правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!