Три компании заявиха намерения за участие в предстоящия конкурс за изграждане на цифрова телевизионна мрежа в България, съобщиха от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).
С решение от 19 декември 2012 г. КРС обяви намерение да проведе конкурс за издаване на едно разрешение за ползване на индивидуално определен радиочестотен спектър за осъществяване на електронни съобщения чрез електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване с национален обхват.
В срока до 10 януари своите заявления в КРС са подали
компаниите "Ди Ви Би Ти" АД, "Булсатком" АД и "Динамикс" ЕООД
Под внимание ще бъдат взети и намеренията, които постъпят в комисията по пощата и носят клеймо до дата 10 януари 2013 г.
Предстои КРС да обяви конкурсна процедура. В нея ще могат да участват и компании, които не са заявили изрично намеренията си пред регулатора.
"Булсатком" вече има и лиценз за джиесем оператор. Очаква се услугите на новия оператор да стартират преди края на 2013 г.
Цифровизацията е процес на преминаване от аналогово ефирно излъчване към цифрово (вж. още в информационния портал Cifrovizacia.bg).
Тя ще засегне
само онези зрители, които не използват кабелен или сателитен оператор за телевизия
Аналоговата телевизия се приема само с антена и без допълнителни устройства.Тя обаче ще остане в историята, заменена от цифровата, която ще гарантира повече ефирно разпръсквани програми и по-високо качество, както и някои допълнителни услуги - телевизионен справочник, мултимедийно съдържание по поръчка (VOD), платено съдържание (pay per view), интерактивна телевизия, аудио субтитри и специализирани субтитри, както и превод на езика на знаците за хората с увреждания.
Цифровият сигнал също се приема с антена, но е нужен и специален декодер за него. Модерните телевизори имат вграден декодер, а по-старите ще се нуждаят от отделно устройство. Те са на цени между 60-90 лв., като има възможност потребителите с ограничени финансови възможности да кандидатстват за безплатен.
Първоначалният срок за приключване на прехода към цифрова телевизия беше краят на 2012 г.
Срокът обаче бе продължен до 1 септември 2013 г.
От март до септември 2013 г. в ефира ще се разпръсква аналогов и цифров сигнал (това е т.нар. "симулкаст") , за да се осигури плавен преход. От 1 септември аналоговата телевизия ще бъде спряна.
За цифровото ефирно излъчване в България ще се използва стандарта DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial, Наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване).
Според него няколко телевизионни програми се разпространяват едновременно в един комплексен
цифров информационно-програмен пакет, наречен "мултиплекс"
Мултиплексите са мрежови оператори, които разпространяват цифровата телевизия. Така чрез тях у нас ще може да се приемат - безплатно - няколко десетки телевизии.
Към момента лиценз за цифрово ефирно разпространение имат БНТ, Би Ти Ви, "Би Ти Ви Екшън", "Нова телевизия", "България он еър", Би Би Ти, "Дарик радио и телевизия" и Ти Ви 7. В бъдеще броят им ще се увеличава.
Към момента шест от мултиплексите са ясни - конкурсите за пет от тях бяха спечелени от "Таурком" и "Хану про". "Хану про" спечели и т.нар. обществен мултиплекс, който ще разпространява БНТ и БНР.
Впоследствие "Таурком" стана част от дружеството "НУРТС България", което е свързано с шефа на Корпоративна търговска банка Цветан Василев. Твърди се, че КТБ е свързана и с "Хану про", на която е предоставила банкова гаранция, писа в "Труд".
Сега подготвяният конкурс е за седми мултиплекс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!