През първото тримесечие на 2010 г. страната ще стигне дъното на икономическата криза и едва тогава ще започне оттласкването.
Това каза на пресконференция председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев, който представи данни от анкетно проучване сред деловите среди "2009 през погледа на бизнеса".
Според прогнози на камарата безработицата в края на следващата година ще стигне 16,4%.
Камарата добавя към прогнозираната от правителството безработица от 11,4% за посочения период още 5% - дял, който се формира от ръста на броя на обезкуражените да намерят работа през следващата година.
52% от анкетираните очакват през 2010 г. кризата да продължи, 45% смятат, че ще има успокояване на нейните темпове, а 3% се въздържат от прогнози. Анкетата показва, че
бизнесът все по-малко разчита на европейско финансиране.
96% от анкетираните посочват, че условията за бизнес в страната са се влошили, за 4% те са без промяна. По думите на Данев това е тежка оценка за администрацията и политическия елит.
Според него тези резултати от анкетата показват, че външната за страната финансова криза е допълнително засилена от деформацията в българската икономика и неспособността на администрацията да я управлява добре.
Според анкетата 63% от представителите на деловите среди смятат, че 2009 г. е била неуспешна за тях, 28% я оценяват като успешна, а 9% не откриват разлика с предходната година.
Обемът на продажбите на 95% от фирмите е намалял през 2009 г. Аналогични са резултатите и по отношение на обемите на производство – в 80% от случаите обемите намаляват.
11% от запитаните са запазили производствените обеми, а едва 9% от фирмите са увеличили производството си.
Според проучването кризата рефлектира и върху намеренията на работодателите за нивото на трудовите възнаграждения като ги кара да бъдат пестеливи.
Около половината от мениджърите - 42% - все още не са решили какво да правят по отношение на заплащането на труда.
38% декларират категорично намерение да не променят заплатите
на работниците си. За сравнение през предходната година този процент е бил 15. По данни на камарата само за тази година държавата дължи на бизнеса над 2 млрд. лв., каза Данев.
До 23 декември се очаква финансовото министерство и представителите на бизнеса да подпишат споразумение за уреждането на държавните задължения.
Сред задълженията на държавата Данев открои тези на строителното министерство, на общините - 300 млн. лв., от задържане на ДДС - около 500 млн. лв., задълженията на държавните търговски дружества, задържане на средствата по еврофондовете.
Най-успешният вариант за изчистване на дълговете е чрез постъпленията по продажби на вредни емисии, които се очаква да са в рамките на около 1 млрд. лв., чрез приватизация на ликвидни държавни обекти като някои в енергетиката например.
Според Данев в рамките на преговорите с бизнеса по изчистването на държавните дългове, в изявления на някои представители на администрацията вече започва да се прокрадва, че фирмите са виновни, че са сключили договори с държавата, което по думите на Данев е пълен правен абсурд.
Данев попита кой ще плати на фирмите прекратяването на договорите по повод на обявените от някои ведомства подобни намерения и дали има анализ на финансовите последиците от такива актове.
Като проблем Данев посочи спирането от предишното правителство да събира информация, която се подава от бизнеса за задълженията на държавата.
Друг проблем според него е това, че държавата не води отчет по финансовите потоци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!