Въвеждане на гъвкаво работно време чрез премахване на забраната за полагане на извънреден труд поиска Българската стопанска камара (БСК).
От организацията публикуваха анализ на състоянието на пазара на труда у нас и предложиха мерки за подобряване на условията в него.
От камарата предлагат работодателят да може със заповед да удължава работното време през едни работни дни и го компенсира чрез намаляване през други.
Предлага се и преглед на регламентите за сумирано изчисляване на работното време и повишаване на периода, за който се изчислява.
Прогнозираната втора вълна на световната криза е възможно да окаже нови негативни ефекти върху пазара на труда в България, смятат от БСК.
Необходимо е превантивно да се търсят подходящите краткосрочни (неотложни) и дългосрочни (до 2020 г.) решения, за да се минимизира това въздействие.
Според анализа на БСК трудовият пазар е силно инерционен, стагнира или се възстановява със значителен времеви лаг след проявите на финансовите и икономически фактори.
Между 45% и 53% от постъпващите на работа през изминалите пет години са без квалификация.
Влошава се и качеството на предлаганите работни места - над 60% от работещите са заети в сектори с ниска добавена стойност.
От стопанската камара за пореден път подчертават, че образователната система не осигурява нужните на икономиката кадри.
Например, на пазара на труда се наблюдава хронична липса на специалисти лекари, медицински сестри и санитари, инженерни специалисти, ИТ специалисти и др. Въпреки високата безработица, 42% от фирмите трудно намират хора за ключови позиции
БСК отчита постоянен ръст на безработните и обезкуражените да намерят работа хора
През второто тримесечие на годината спрямо същия период на 2008 г. общият ръст на регистрираните безработни и обезкуражени е 71%, съобщи на пресконференция изпълнителният председател на камарата Божидар Данев.
През второто тримесечие на тази година спрямо второто тримесечие на 2008 г. регистрираните безработни нарастват с 85,1%, а обезкуражените - с 53,1%.
Голяма част от тези хора са с ниско образование и квалификация, уточни Данев.
Ръстът на този контингент от хора е потенциален източник на заетост в "сивия" сектор на икономиката от една страна, а от друга евентуална предпоставка за ръста на престъпността. По различни оценки сивият сектор у нас е с дял от 12 до 35%.
По предварителни данни на МВР и МО през 2010 г. регистрираните криминални деяния са нараснали спрямо предходната година с 4,1%, а икономическите - с 18,6%.
Сред предложенията за реформи на пазара на труда на камарата са още:
- в рамките на шест месеца да се въведе електронното правителство,
- ускоряване на усвояването на средствата по оперативните програми и мониторинг на всеки проект,
- насърчаване на инвестициите в нови качествени работни места,
- постепенно конвергиране на пенсионната система на страната към пенсионните системи на другите европейски страни,
- структурата на българския бюджет да отговаря на тази на европейския,
- насърчаване на инвестициите в развойната, маркетинговата и др. наукоемки дейности,
- реформиране на образователната система,
- модернизация на Кодекса на труда,
- приемане на промени в Кодекса за социално осигуряване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!