Заради очакванията за намаляване на ръста на икономиката в еврозоната през тази година ще има допълнително засегнати отрасли на българската икономика извън традиционно потърпевшите досега от кризата.
Това прогнозира за БТА председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.
Сред потърпевшите сектори той открои отраслите, които са свързани с износа - металургия, транспорт.
Според ръководството на камарата България има два основни шанса за стабилизация по време на криза - селското стопанство, в частност зърнопроизводството, и туризмът, защото заради обедняването на Европа част от туристическия поток се насочва към нашата страна.
Наскоро Световната банка преразгледа към силно понижение прогнозите си за глобалния икономически растеж и най-вече за икономическото развитие на западните държави. Според новия годишен доклад на СБ се очаква икономиката в еврозоната тази година да отчете спад с 0,3%.
В доклада се посочваха две основни причини за прогнозираното забавяне.
От една страна това е влошаването на дълговата криза в Европа. Другият голям фактор е политиката на някои големи държави като Индия, Бразилия, Русия, Южна Африка и Турция, които предприемат стъпки за ограничаване на растежа, за да предотвратят прегряване на икономиките си.
Божидар Данев припомни, че над 60% от износа на страната ни е насочен за ЕС и по тази причина евентуална стагнация в еврозоната ще доведе до влошаване на възможността ни за експорт, който е основен двигател на нашата икономиката.
Драматичното в случая е, че заради кризата бяха преструктурирани редица отрасли на икономиката ни и редица от тях, на които сме залагали, вече не биха могли да бъдат отрасли на бъдещето ни развитие, отбеляза Божидар Данев.
Паралелно с това липсва обновяване на икономиката, инвестиции, има "изтичане" на квалифицирана работна ръка и подготвяне на такива за области, които не са свързани с преструктурирането на икономиката.
Божидар Данев риторична попита какво е обяснението на факта, че емиграцията от страната ни продължава, въпреки че има криза в еврозоната.
Рецептите
Като един от изходите от задълбочаването на ефектите от кризата у нас ръководството на БСК посочи подобрението на бизнес-средата.
Според бизнеса би било добре, ако годишно не се променят повече от 30 закона. Друга препоръка е да не се приемат наредби на общините, които не са в унисон със законодателството.
Необходими са също и "пътна карта" за електронното правителство, премахване на регулаторните режими, защото по данни на камарата само за последните два месеца бизнесът е натоварен с нови режими, и подобряване на усвояването на средствата по оперативна програма "Конкурентоспособност".
Ако не се предприемат тези мерки страната ще започне да потъва, предупреди изпълнителният председател на Българската стопанска камара.
Според Данев европейските фондове няма да решат проблемите на страната,
защото огромната част от тези средства не създават качествени и дългосрочни работни места.
Страната се нуждае от инвестиции, които създават качествени работни места, а не кол-центрове, които да водим като ИТ технологии, а продукция - конкурентоспособна на пазара, който в момента стагнира, заяви Божидар Данев.
Страната ни има най-ниските данъци, но инвеститорите ни заобикалят, имаме финансова стабилност, а инвеститорите пак ни заобикалят, каза Данев.
Според него привличането на инвеститорите не е свързано толкова с рекламирането на страната ни, защото тя е част от европейските структури.
Дефектът е лошата и непрозрачна бизнес-среда, категоричен е Данев.
Става дума за непрекъснатите промени в регулациите и законовата уредба например в областта на ВЕИ.
Смятам, че е правилна политика за тяхното ограничаване, но за това се мисли предварително, за да не се създава недоверие в чуждестранния инвеститор, заяви Данев.
Дилемата на България
Дилемата на Европа и на България като част нея през тази година ще е дали дългът ще смачка растежа в Европа или растежът ще смачка дълга, коментира Данев. Другият аспект е свързан с това дали рестрикцията ще смачка растежа или растежът ще премахне рестрикцията.
Рестрикциите, които се налагат в бизнес-средата, според Данев са както финансови, така и политически. Ако се направи анализ на ръста на дълговете на държавите през последните три години, ще се види, че увеличението е драматично - в някои страни е до 30%, отбеляза изпълнителният председател на Българската стопанска камара.
Това са пари, които политиците вземат като заеми от инвестиционните банки, които спекулират, и ги влагат в публични разходи, които нямат съответната ефективност, допълни той.
Това според Данев означава, че политиците, за да запазят стабилността си, харчат заемни средства.
По тази причина БСК подкрепя да има Пакт за финансова стабилност и да има ограничение на "политическия волунтаризъм".
Според Данев с подобни ограничения ще трябва да се "притиснат" и инвестиционните банки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!