Ако не осигурим работа на нискоквалифицираната работна ръка, България ще бъде залята от престъпност.
Това заяви днес председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев на международна конференция за социалния диалог и несигурността на труда, организирана от КТ "Подкрепа".
Никой не говори за феномена "нискоквалифицирана работна ръка" и как да й се осигури работа, а броят на тези хора в трудоспособна възраст расте, смята Данев.
По думите му никой не обръща внимание на корелацията нискоквалифицирана работна ръка - престъпност - измами, включително и в социалната сфера - със социалните плащания и ТЕЛК.
Гладът е по-силен от страха и когато хората са гладни, те стават престъпници,
коментира той. Председателят на БСК припомни, че през последните 20 години в България се закрити редица производства, работни места в електрониката, машиностроенето, химическата и отбранителната промишленост, тежкото машиностроене.
В момента 150 хил. предприятия в България от 350 хил. са с нулева заетост, само собственици на предприятието или самонаети, посочи той.
Според Божидар Данев през последните няколко години се закриват и дейности - развойни, проектантски, инженерингови.
"Закриват се също и се изнасят търговски дейности. Свидетели сме на трайно намаляване на работните места, както на наетите, така и на самонаетите.
Никой от управляващите не говори за влошено качество и устойчивост на работните места, а се хипнотизираме от временната заетост, която не решава устойчиво проблемите в българската икономика", коментира Данев.
Така според него сме достигнали до "изключително влошена структура на работните места".
По данни, които той представи, 38% от заетите са в сектора на услугите и търговията, 20% - в селско стопанство, а 16% - в държавното управление, здравеопазването и образованието.
Божидар Данев заяви, че в последните години България е загубила 344 000 от наетите работни места и около 100 хил. самонаети, а "образователната система изобщо не реагира на структурните промени в българската икономика".
"Кой ще храни това общество, кой ще дава заплати. Стига сме казвали "повишете заплатите", а да помислим кой ще произведе, за да се дават заплатите", добави той. Междувременно президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира пред журналисти, че
няколкостотин милиона лева към момента са неизплатените заплати
Той съобщи, че най-много заплати се дължат в строителството, държавните предприятия "Напоителни системи", машиностроенето, металургията, преработващата и хранителната промишленост, както и малките фирми.
Основна причина са неплатените задължения на фирми от общинските бюджети.
Около 180 милиона лева са извършените и неплатени дейности към съответните подизпълнители от общински бюджети, от които една четвърт са за заплати, каза Димитров.
По данни на КНСБ, към края на миналата година извършените и неизплатени дейности към държавния бюджет са между 60 и 100 млн. лв., като отново една четвърт от тях са за заплати.
Всеки път се задържат заплати за работници и това е недопустимо, коментира президентът на синдиката.
Според него е необходимо да се направят необходимите реформи, включително и законодателни, като на първо място трябва да се гарантира работното място, когато фирмата влиза в несъстоятелност.
Затова от КНСБ предлагат промени в Търговския закон, както и ревизиране на Закона за гарантиране на вземанията.
Повече новини за икономика в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!