България подписа инвестиционнотото решение за строителството на газопровода "Южен поток" и новия дългосрочен договор за доставка на руски газ в България.
Договорът за доставка на природен газ бе подписан на официална церемония в Министерския съвет от Александър Медведев - зам.-председател на УС на "Газпром", и от Димитър Гогов - изпълнителен директор на "Булгаргаз", в присъствието на премиера Бойко Борисов, министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев и шефа на "Газпром" Алексей Милер.
"Имаме над 20% намаление на цената на газа от 1 януари 2013 г.
Подписваме за десет години, но на шестата година имаме право да намалим с толкова газ, колкото ще произведем", обясни на пресконференцията Бойко Борисов.
Той заяви, че не може да бъде конкретно посочена договорената цена за доставка на газ, защото това е търговска тайна, но цената е най-ниската възможна за страни, които не влагат милиарди евро в разработване на газови находища в Русия. Цената е малко по-висока от тази на Германия, посочи премиерът.
Цената на доставките на газ от януари 2013 г. е най-ниската за страни от категорията на България, заяви Алексей Милер. Той посочи, че това намаление на цената е направено заради бъдещото стратегическото партньорство между България и Русия в газовата сфера.
Милер каза, че в бъдеще "Газпром" ще може да построи парогазови централи у нас.
Предишният договор изтича в края на 2012 г., подписването на новия беше планирано за 15 ноември, а окончателното инвестиционно решение за "Южен поток" трябваше да се подпише по-рано. Но във връзка с кончината на българския патриарх, тези две прояви се провеждат в един и същи ден, каза още той.
В рамките на бъдещите десет години предвиждаме възможността при наличието на няколко кардинални промени на цените на пазара и на конюнктурата, да има преразглеждане на цените, добави Милер.
Трябваха огромни усилия, за да се махнат трите посредника в доставките на газ
за България, заяви Борисов. "Милиони са се губили през посредниците за сметка на българския потребител. До сутринта сме спорили на тази тема за посредниците, да се махнат не един, не два, а цели три посредника.
Благодаря на г-н Милер, че се съгласи с нас. Преговорите бяха тежки", каза Борисов.
Веднъж изпатихме с газовата криза, подобна тръба през България гарантира, че няма българските граждани да останат без газ, подчерта министър-председателят.
"С подписания днес договор за газопровода "Южен поток" България ще получава руски газ пряко,
като се избягват териториите на съседните страни. Така България не може да се окаже в ситуация, при която няма да бъдат доставени количества газ на българските консуматори", посочи Милер.
На 7 декември в Анапа предстоят тържествени прояви, свързани с началото на строителството на морската част на газопровода. На същата дата започва строителството, а през 2015 г. ще постъпи газ в България, обясни директорът на "Газпром".
Общата дължина на "Южен поток" през България е 535,7 км, диаметърът на тръбата е 140 см, а цената на строежа на българска територия е 3,3 милиарда евро.
"Срокът на възвращаемост на привлечения за "Южен поток" капитал е 15 години,
срокът на експлоатация на газопровода до неговото амортизиране - 25,
а жизненият цикъл на тръбата е около 40 години. Съоръженията ще бъдат собственост на "Южен поток" - България, в който 50% собственик е БЕХ и 50% - "Газпром", обясни преди дни шефът на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов.
По време на пресконференцията Алексей Милер каза, в отговор на въпрос, че, ако съвместното сътрудничеството между България и Русия върви толкова добре, "Газпром" може да обмисли да финансира футболен отбор "Левски".
"Южен поток" (South Stream) е проект за транснационален газопровод, който се разработва с цел диверсификация на маршрутите за доставка на природен газ за европейските потребители и предвижда транспортирането на синьо гориво по дъното на Черно море за страните от Южна и Централна Европа.
Меморандумът за взаимно разбирателство за реализирането на "Южен поток" беше подписан на 23 юни 2007 между "Газпром" и италианската ЕНИ. Той определи насоките за сътрудничество между двете компании в областта на проектирането, финансирането, строителството и управлението на "Южен поток".
Новата газопроводна система, предназначена за снабдяването на "Южен поток" с газ, ще премине по територията на Русия от компресорната станция "Починки" до бреговете на Черно море. Нейната дължина достига около 2500 км.
Приблизителната цена на "Южен поток" е 16 млрд. евро. За изграждането на европейската сухопътна част на проекта Русия подписа междуправителствени договори с България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Австрия и Хърватия.
На българска територия газопроводът е с дължина приблизително 540 км и с отклонение към Провадия от 59 км, три компресорни станции - във Варна, Лозен и Расово, със съответни "лупинги" към основния газопровод, с технически капацитет общо 63 млрд. куб. м газ годишно.
Общата индикативна строителна стойност на проекта е 3308,65 млн. евро, която ще подлежи на прецизиране и актуализиране с напредването на дейностите по по-нататъшното проектиране и ОВОС.
Предвидено е, че целевият срок за откупуване на инвестицията ще бъде не по-дълъг от 15 години, считано от началото на търговската експлоатация на газопровода на българска територия.
Вътрешната норма на възвращаемост ще бъде 8% от собствените средства на страните, вложени в проекта.
При спазване на изискванията на проектното финансиране и при невъзможност за стопроцентното му осигуряване "Газпром" ще осигури средствата за покриване на собственото самоучастие на БЕХ в строителството, без това да изменя равното дялово участие на БЕХ като акционер. Отпуснатите средства за покриване на самоучастието на БЕХ ще се връщат чрез дивидентите от дейността на "Южен поток България" АД.
Конкретните условия за финансирането ще бъдат уредени с допълнение към Акционерното споразумение. Предвижда се то да съдържа текст, че за проекта няма да се предоставят държавни гаранции и че БЕХ на корпоративно ниво също няма да предоставя
гаранции, обезпечения и други подобни под никаква форма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!