О тношението на ЕС към България трябва да е пример за САЩ как също да се отнася към нас, това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на дискусионна кръгла маса на тема „Регионални предизвикателства в светлината на геостратегическите процеси“, организирана от Американската търговска камара.
Ние вече сме в осмицата по усвояване на еврофондовете. Можем да изпреварим други държави, защото имаме 94 – 95% усвояване, макар че ние сме единствените, на които два пъти бяха спирани всички фондове, посочи премиерът.
Той коментира, че „Уестингхаус“ е сериозна компания и той лично се надява тя да строи в България
при условия, при които се строи в една европейска държава –
„с ясен план колко струва, кога ще се избие инвестицията, колко ще струва произведената енергия, кой го финансира, кои реактори ще заложим“.
Само тогава можем да сключим споразумение, посочи Борисов, визирайки идейния проект за изграждане на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ от американската компания.
Той поиска Американската търговска камара да реагира на подобни проекти. „Когато има проблем с руски проекти, ние съдействаме незабавно и затова сме в съдилищата за АЕЦ „Белене“ и вероятно ще ни съдят и за „Южен поток“, и за „Бургас – Александруполис“. „Това не е само бизнес проект, това е въпрос и на морал. Когато народът чуе „САЩ“, знае, че всичко е наред“. Важно е българите и другите стани в региона да сме убедени, че вървим по правилния път, каза Борисов.
Той поиска Американската търговска камара да излезе с ясна позиция за ситуацията с двете топлоцентрали, собственост на американски инвеститори. „Съдим се с толкова компании, защото са работили непрозрачно.
По-добре да ни осъдят, но да прекъсне връзката,
каза Борисов. Говоря с вас така, защото сме партньори и приятели, не и само когато обядваме, а и когато има проблем. Ако знаете нещо, ми помогнете, ние сме едно, ние сме приятели“, повтори той.
„Спираме руски самолети, спираме и три руски проекта, и това ако не са ви партньорите, кои са?“, попита Борисов. Целта на тези събирания е да си казваме нещата и да засилваме нашия отбор, посочи Борисов.
Американският бизнес в България е добре дошъл и е толериран, дори когато не е много за толериране,
каза още Борисов. „Дори ме е срам да чета договорите за изграждане на девет американски ТЕЦ-а, а ние продължаваме да ги толерираме“, заяви премиерът. Полагаме доста усилия да подпомагаме българския бизнес, но когато трябва да се прави бизнес в САЩ, българите минават през дълга процедура, докато нашите съседи гърците имат облекчен режим, посочи той.
При нас will (ще) не съществува – днес, веднага искаме решение. При нас данъците са ниски – ДДС е 20% и не се изкушаваме да го вдигнем. Дългът също ни е нисък, а бюджетният дефицит го смятаме на около 2% от БВП.
И тук САЩ могат да се поучат от нас.
Ако ние направим дълг като вашия, това мероприятие (дискусията, бел.ред.) днес нямаше да го има, каза Борисов. Ние не само спираме контрабандата, но събираме максимално приходи, за да отиват парите за спорт, образование и култура, каза Борисов.
От няколко месеца работим и в енергетиката, тези звена са тихи и безмълвни, но скоро ще чуете, както чухте и за други места, защото няма добра и лоша корупция – за всички използваме един аршин, допълни той. Имаме и волята и желание и това ще доведе повече инвеститори в България, заяви премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!