Държавните гаранции за проекта "Набуко" трябва да се извадят от бюджетните дефицити на държавите участнички в проекта.
Тази теза застъпи премиерът Бойко Борисов при откриването на Енергийна конференция за Югоизточна Европа - "Енергетика без граници - от национален към регионален подход".
Това, че сме на кръстопътя между Европа и Азия, дава голямо предимство в инфраструктурните проекти на България, каза Борисов.
Той посочи, че всеки от проектите, в който страната ни участва е международен, както и проектът "Набуко".
Основната тема по проекта е банковата гаранция, заяви Бойко Борисов.
Започне ли да се усвоява тя, дадем ли я, това се прехвърля на бюджетния дефицит на държавата, посочи той.
Борисов предложи държавните гаранции на държавите, които участват в "Набуко", да бъдат изведени "пред скоба" на дефицита на отделните страни.
Иначе усилията на правителството и на всички нас да запазим границите на бюджетния дефицит, ще бъдат напразни, заяви премиерът.
Борисов предложи на днешния форум да има препоръки по тази тема, които да бъдат предоставени на ЕК.
По проекта "Южен поток" направихме обща компания, която да изготви предпроектно проучване, посочи Борисов.
За България и двата проекта са изгодни ("Набуко" и "Южен поток"), защото минават транзит през страната ни и можем да ползваме колкото ни трябва газ като диверсифицираме доставките, заяви премиерът. "През 2011 г.
България трябва да може да докаже способността си да предостави държавна гаранция
в размер на 2 млрд. евро по проекта "Набуко".
Дали това ще се разглежда в рамките на Маастрихтските критерии на ЕС или не, е нещо, което зависи от разговори между ЕК и финансовите министри на държавите - участнички в проекта", каза Райнхард Мичек, изпълнителен директор на "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" по време на форума.
Мичек представи извършеното досега по проекта и предстоящите през 2011 г. стъпки, които трябва да бъдат направени. През 2011 г. трябва да финализираме финансовите процедури, което означава, че всички шест компании - участнички в проекта трябва да осигурят необходимото финансиране и държавни гаранции, обясни Мичек.
Стойността на проекта "Набуко" е 8 млрд. евро, каза Райнхард Мичек.
70% от финансирането ще бъде под формата на заеми, а останалите 30% или 2,4 млрд. евро се поделят между шестте участнички - RWE (Германия), OMV (Австрия), MOL (Унгария), Transgaz (Румъния), Botas (Турция) и БЕХ (България).
Това прави по 400 млн. евро средства от всяка от страните, но към това финансиране трябва да се добавят и гаранции за заемното финансиране, така че всяка от страните трябва да гарантира общо 2 млрд. евро, обясни Мичек.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!