К орупцията и контрабандата са едно и също, няма по-лесни пари от тези, които влизат в контрабандата, защото са 100% черни.
Това заяви премиерът Бойко Борисов на кръгла маса „За икономика на светло", организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Нашата задача е да свалим сивата икономика на 1/3 от това, което е в момента, каза още премиерът. Той изрази убеденост, че това ще бъде направено, както и оптимизъм заради постигнатите резултати от началото на годината до този момент.
"1,1 млрд лв. миналата година са отишли в ръцете на контрабандистите. Тези хора са срещу нас сега. Тези пари развращават системата", аргументира се Борисов.
Той посочи, че със събраните повече приходи тази година кабинетът си е позволил да даде на пенсионерите, за магистрали и за общините да си довършат проектите.
Политическата ни воля е толкова силна, че всички след нас трябва да се съобразяват, заяви Борисов.
По думите му корупцията и контрабандата всъщност са едно и също, защото осигуряват лесни пари, а чрез тях се "смазват" системите от най-ниското ниво до най-високото.
Министър-председателят даде и примери за успешна работа по пресичането на такива практики, като звената по противодействие на контрабандата.
Работата им е тиха, но резултатите, публикувани на сайта на Министерството на финансите, говорят убедително, отбеляза Борисов. Той даде пример и за контролно-пропускателните пунктове, където е въведено онлайн обслужване.
Приходът на кантарите се вдигна 17 пъти на ден, посочи премиерът. Опитахме с мобилни групи по цигарените и алкохолните фабрики, но системата е доста пробита и затова направихме друга - проследяване на електромерите.
В момента, в който пуснат машините да работят, електромерът се върти бързо и нещата се случват, разказа Борисов. По думите му алкохолните босове твърдят, че контрабандните бутилки във веригите не са техни, а разследване сочи, че етикетите са истински.
В резултат от предприетите мерки през януари с 30% се е вдигнало количеството на изпитата бира, посочи премиерът. Той предложи в края на годината на подобен форум отново да се съберат и да отчетат резултатите. Те ще са доста добри, защото знам какво правят в момента, посочи Борисов
Финансовият министър Владислав Горанов, който също участва във форума, се похвали с над 1,1 млрд. лв. увеличение на приходите след мерки, приложени в НАП и Агенция "Митници"
Има 10,8% номинално увеличение на приходите към 18 юни спрямо същия период на миналата година. Това е 1,109 млрд. лева повече приход за бюджета, посочи министърът.
Номиналното увеличене на приходите от осигурителни вноски за същия период е 12,2% (119 млн. лв.), като най-висок е ръстът при здравното осигуряване - 13,5%, добави той.
За първите пет месеца на тази година балансът е подбрен с над 2 млрд. лв., като тенденцията се запазва въпреки голямата съпротива, заяви още Горанов.
Той каза още, че България ще се включи в борбата за намаляването на загуби от ДДС в ЕС чрез въвеждане механизъм за обратно начисляване на доставките, които са на стойност над 10 хиляди евро.
По думите на Горанов в момента загубите от ДДС в ЕС са 140 милиарда годишно и с въвеждането на този механизъм страната ни ще допринася за намаляването им.
Има няколко нюанса, които пропускаме, когато коментираме сивата икономика е пряката връзка между нея и друг цял агрегат от проблеми, с които би следвало да се борим, моментира по време на форума вицепремиерът Томислав Дончев.
Той обясни, че няма как да има сива икономика, ако няма данъчни престъпления, корупция, злоупотреби с обществени поръчки и допълни, че върху тези връзки трябва да се разсъждава повече.
Намаляване на сивия сектор със 7 процентни пункта до 2020 г. е целта, която си поставят в Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ)
Това би довело до 2 млрд. лева повече приходи ежегодно, каза председателят на асоциацията Васил Велев. По думите му от 2010 г. досега сивият сектор е намaлял от 35 на 30% и това дава основание да се смята, че целта е изпълнима. По думите му сивият сектор ощетява фиска, създава нелоялна конкуренция, дава по-лоша социална защита и по-лоши условия на труд.
"Борбата със сивата икономика не може да приключи бързо, тя всъщност не приключва никога. Тя съществува и в такива страни като старите членки на ЕС, но в България размерът ѝ е все още неприемливо висок", добави Велев.
Той заяви, че за справяне с проблема трябва да се полагат системни усилия от страна на държавата, бизнеса, синдикатите, работодателите, медиите и цялото общество.
Като асоциация имаме поне 10 конкретни предложения, чрез които това може да се случи, каза още Велев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!