За първи път след днешния разговор виждам някаква възможност за реална диверсификация на доставките на газ, каза премиерът Бойко Борисов, след среща с грузинския си колега Ника Гилаури.
Срещата е в рамките на официалната визита на българския правителствен ръководител в Тбилиси.
Ако пристанищата на България и на Грузия на Черно море дадат възможност да пристига газ от Каспийския регион през Грузия до Европа, през нашите пристанища, за първи път след днешния разговор виждам някаква възможност за реална диверсификация на доставките на газ, каза премиерът Борисов, припомняйки, че през Босфора не могат да минават кораби с втечнен газ.
Той добави, че двете страни ще работят активно за подготовката на меморандум по този въпрос.
Това много ще ни помогне в преговорите за новите ни газови договори, допълни министър-председателят.
Бойко Борисов отбеляза, че на разговорите са се договорили да направят тристранна среща, заедно с премиера на Турция Реджеп Таийп Ердоган.
Би могло чрез суапови сделки да се продава електроенергията и на Грузия, и на България в различни посоки, отбеляза Борисов. По думите му това във вътрешен план означава да инвестираме повече пари в електропреносна система с по-малко загуби.
Премиерът каза също, че в близко бъдеще ще се проведе среща на ниво министри на финансите, икономиката и енергетиката на двата кабинета, за да работят съвместно по темите.
Грузия винаги е имала подкрепата на България и в най-тежки времена, каза още премиерът Бойко Борисов. Той отбеляза, че и Грузия, и България имат еднакви цели и една посока - НАТО и ЕС.
По думите му въпросът е как да се използва геостратегическото положение на двете страни, за да може двата народа да печелят повече от това, че се намират в едно от най-трудните места в света.
Премиерът на Грузия Ника Гилаури отбеляза, че в отношенията между двете страни има области, в които можем да се стремим към развитие, като например транзита на компресиран втечнен газ през Черно море, търговия с електроенергия от Грузия през Турция към България и Европа, както и увеличаване на търговския оборот между двете страни.
Смятам, че интензифицирането на тристранните отношения между Грузия, Турция и България ще спомогнат Грузия и България да се превърнат във врати между Европа и Азия.
Имам предвид жп връзката между Грузия и Турция, която предстои да бъде завършена тази година и аналогично развитие от другата страна - между България и Турция, посочи домакинът.
Сред обсъдените днес проекти е бил и такъв за ферибот за автомобили.
Ника Гилаури изрази надежда, че визитата на премиера Бойко Борисов ще даде нов стимул за икономическите отношения между България и Грузия, "защото политическите вече са постигнали едно добро ниво".
В отговор на въпрос за финансирането на енергийните проекти премиерът Гилаури заяви, че такива проекти не само може, но и трябва да бъдат финансирани с европейски средства, защото едно от най-големите предизвикателства пред ЕС е изграждането на обща енергийна политика и всеки проект, който води до диверсификация подпомага тези стремежи.
Според него обаче тези енергийни проекти са рентабилни сами по себе си и биха привлекли и частни инвестиции.
Министър-председателят Бойко Борисов каза, че това не се прави в ущърб на трети страни, а се търси по-евтина газ.
"Ако те на базата на нашите договори свалят още цените, ще вземаме руски газ, но ако продължат да държат високи цени, ще търсим алтернативни варианти", коментира Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!