И нвестиционни проекти на обща стойност 2,169 млрд. лева кандидатстват пред Българската агенция за инвестиции за сертифициране. Очаква се проектите да получат тази година сертификати.
Това каза пред журналисти вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева след участието си в годишната среща на бизнеса с правителството.
Очаква се по тези проекти да бъдат разкрити 8966 работни места, уточни вицепремиерът.
Четири от проектите са на компании, които вече са в България. Има проекти в областта на информационните технологии, логистиката, застрахователните услуги, на пристанище "Бургас, в текстила има два проекта.
Има два проекта и за разширяване на бизнес зони, както и проект за винопроизводство около София.
Големият проблем пред икономиката на страната е намаляването на инвестициите, заяви Бобева пред участниците в срещата.
Тя отбеляза, че през последното тримесечие на 2012 г. е реализиран най-големият спад в инвестициите и през последните тримесечия има слабо повишение, но това не е удовлетворително.
Да се надяваме малка част от проектите, по които работи агенцията за инвестиции, да се реализират, това ще допринесе за икономическия растеж, каза вицепремиерът.
Другите проблеми, очертани от вицепремиера, са свързани със свитото вътрешно търсене, производителността на труда, където тенденциите вървят надолу. Бобева отбеляза, че се запазват нивата на данъчното облагане за фирмите.
Един от основните проблеми на бизнеса е свързан с работната сила,
каза вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева в отговор на въпрос, зададен от участник в годишната среща на бизнеса с правителството. В тази връзка тя посочи възможността за интеграция на бежанците и съобщи, че в най-скоро време на бизнеса ще бъде представен цялостен профил на бежанците според статута им, като се помисли за потенциала за интеграцията в определени сектори на пазара на труда и региони. По този въпрос правителството, междуведомственият съвет по бежанския въпрос работи съвместно с ОИСР, допълни вицепремиерът.
В отговор на въпрос за ВЕИ таксата Бобева каза, че за нея най-важното е да се стабилизира енергетиката. Фалит на НЕК е най-лошият сценарий, каза още Бобева. Тази тежест трябва да се сподели от всички,
цялата енергетика трябва да плати за грешките,
бизнесът и хората се нуждаят от евтин ток, това трябва да бъде постигнато с резервите в сектора, каза Бобева. Според нея по-ефективната енергетика би дала възможност за по-ниски цени на тока.
Кои са монополите, кои са нелоялните бизнеси, посочете ги, кажете ми кои са, отговори с въпрос на въпрос на бившият енергиен министър Трайчо Трайков. Ние по принцип сме срещу монополите, но когато стане дума за конкретни действия, няма монопол, никой не ми се е оплакал от работата на КЗК, продължи Бобева.
Вицепремиерът каза в отговор на въпрос, че по информация от местната власт от 3600 услуги, предоставяни на хората и бизнеса, около 1000 са електронизирани. Бобева информира, че е подготвена стратегия по въпроса за електронното управление. Там се посочва необходимостта от обща платформа за интегриране на всички услуги, като се предвижда на 760 услуги, предоставяни от различните структури на държавата за бизнеса и хората, да бъдат приоритетно електронизирани. До края на седмицата проектът на стратегията ще е на сайта на правителството, каза вицепремиерът. В отговор на въпрос председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси
Йордан Цонев каза, че по отношение на шистовия газ мнозинството от българите са поискали мораториум.
Видяхте протестите в страната, допълни Цонев. В отговор на въпрос за ВЕИ-таксата, Цонев каза, че не е съгласен, че тя има ретроактивно действие. Такова по думите му има в Гърция, Чехия. То се изразява в налагане на тази такса с две години назад, ние това не го допуснахме и тя започна да действа от 1 януари, каза Цонев. Като цяло според него е правилно да бъде наложена такса върху субсидиран бизнес.
Има много неща, които направихме със Закона за офшорните зони, те са в правилната посока, прилагането ще покаже дефектите, каза Цонев в отговор на въпрос на Трайчо Трайков. Да, капиталите, които идват отвън не са забранени като инвестиция, това е първа крачка в непозната материя от гледна точка на регулацията й, продължи Цонев. Вероятно ще дойде ред и на заемите, нека видим как действа законът, допълни той.
В отговор на въпрос за "Южен поток" Цонев каза, че е готов да дискутира бизнес параметрите на проекта и как те ще се отразят на икономиката на страната ни. Цонев изрази съжаление, че европейските политици и икономисти са оставили НАБУКО само като опера. Най-хубавият хор в цялата оперната история е в "Набуко" - хорът на евреите, допълни Цонев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!