Б ългарската народна банка (БНБ) очаква потребителските цени да се върнат към ръст в края на годината.
Това се казва в икономическия преглед на централната банка, публикуван на сайта на институцията.
От БНБ припомнят, че годишната инфлация у нас е отрицателна от средата на 2013 г. и е била минус 0,3% към май 2015 г.
Причината за това са понижаващите се международни цени на петрола, които влияят на цените на горивата и в България.
БНБ очаква дефлацията да продължи да се забавя през третото и четвъртото тримесечие на 2015 г. и към края на годината да се формира тенденция към нарастване на потребителските цени на годишна база.
Влияние за това ще окаже главно повишаването на международните цени на храните и петрола в евро.
Въз основа на подобряването на ситуацията на пазара на труда и повишаването на доверието на потребителите може да се очаква частното потребление да продължи да нараства през третото и четвъртото тримесечие на 2015 г.
Растежът на БВП се очаква да се забави слабо през третото и четвъртото тримесечие на 2015 г. спрямо наблюдавания през първото тримесечие на годината ръст от 0,9%.
Основен принос за растежа са имали изменението на запасите и частното потребление, както и спадът на безработицата. Като негативен фактор за икономическата активност от БНБ посочват спадът на правителственото потребление в резултат от прилагането на мерки за фискална консолидация.
Очакванията на БНБ за втората половина на 2015 г. са лихвените проценти по депозити и кредити да продължат плавно да се понижават.
Централната банка прогнозира и намаляване на търговския и капиталов излишък в резултат от предвижданото свиване на излишъка по капиталовата сметка и слабото влошаване на баланса по търговията със стоки и услуги.
БНБ предвижда, че частните инвестиции в страната ще нарастват с умерени темпове в условията на положителни нагласи и очаквания на бизнеса, както и при високото ниво на натоварване на производствените мощности в промишлеността. Правителственото потребление се очаква да нараства със слаби темпове през втората половина на 2015 г. Износът и вносът на стоки и услуги се предвижда да нарастват със слаби, но сходни темпове.
Политическите събития и въвеждането на капиталов контрол и ограничения върху операциите на банките в Гърция влошиха значително перспективите пред растежа на гръцката икономика. Не се очаква обаче това да има значителен пряк негативен ефект върху еврозоната предвид малкия размер на гръцката икономика, се казва още в икономическия преглед на БНБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!