"Стига с тази Гърция!" Така емоционално възкликна председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска организация Благой Рагин в студиото на "Здравей, България" по Нова ТВ, след като почти се скара с водещите и събеседника си.
Заедно с журналиста Момчил Инджов, той коментира отлива на български туристи към южната ни съседка и призива на премиера Бойко Борисов към българите, вкл. министри и политици, да почиват у нас, за да подпомогнат родния туризъм.
Едва между 8 и 10% са туристите, недоволни от почивката си на родното Черноморие, изтъкна Рагин, позовавайки се на "ежегодни допитвания". По думите му навсякъде по света този процент бил в рамките на нормалното.
Водещата отбеляза, че тези недоволни все пак са отишли на почивка у нас, докато премиерът е отправил призива си към онези, които "изобщо не искат да стъпят там".
Имаме 7 млн. гости - всички ли са толкова лоши, глупави и ненормални,
за да си оставят парите у нас, попита той, след като се ядоса, че пристващите в студиото непрекъснато "правят реклама" на Гърция и "плюят" по родния туризъм.
Като главен проблем журналистът от "Клуб Z" Момчил Инджов посочи липсата на паркоместа, презастрояването, цените на чадърите на плажа, разминаването в съотношението цена-услуга, шумът и високата престъпност по родното Черноморие.
Той даде пример с гръцките плажове, голяма част от които се обслужват от местни кафенета, като единственото, което се плаща, за да се ползват цял ден столовете, масите и шезлонгите им, е човек да си поръча "едно кафе". Според него не е оправдание и факта, изтъкнат от Рагин, че гръцката крайбрежна ивица е много по-дълга от българската.
"Има проблеми, спор няма. Но какво да направим? Дайте всичко да изнесем навън. Дайте да ликвидираме Слънчев бряг! Имаме перфектни комплекси. Който иска тишината, може да отиде в Шкорпиловци", заяви Рагин. На критиките той отговори:
"Ние правим такава антиреклама на България, че ми иде да си скъсам ризата!"
Междувременно кореспондентът на Нова ТВ в Бургас Цеца Алексова провери обвиненията, като се разходи из няколко курорта преди началото на сезона.
Тя припомни, че в Несебър миналата година сянката на плажа е струвала колкото една нощувка със закуска в тризвезден хотел.
Подобни са били и цените в Созопол и Слънчев бряг, като обичайният резултат е, че широките плажни ивици с летни удобства обикновено пустеят, а свободните зони в ъгъла на плажа се "пукат по шевовете".
Към момента обаче стопаните на плажовете, които признават, че това е един от най-големите проблеми, са категорични, че нямат възможност да намалят цените, тъй като имат "високи разходи" по поддръжката на плажовете. Така че и тази година
не се очаква промяна на цените на плажните услуги в низходяща посока
Като друга причина за отлива на туристи от родния бряг местните оператори изтъкват високата престъпност. Хотелиер в Слънчев бряг признава, че почива в Гърция, тъй като дори в заведения с хиляди туристи там "няма охрана, няма побоища и разправии", докато у нас "нито искаш да си пуснеш детето на дискотека, нито ти искаш да отидеш в някакво заведение".
Подобна е ситуацията и с къмпингите. Миналото лято бунгалото на юг, което предлага само две легла и гардероб, е струвало средно по 13 лв. на вечер, а паркирането на автомобил - 2 лв. - или общо 15 лв. за скромни условия без инфраструктура, с каквато могат да се похвалят къмпингите в южните ни съседки.
Все пак - за да не останат съвсем празни хотелите, цените към момента са с до 30% надолу - например за нощувка в 4-звезден хотел на база ол инклузив, установи проучването. Дали обаче поевтиняването няма да доведе до занижаване на качеството, предстои да разберем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!